İşitme cihazı kullanıcılarının memnuniyet düzeyinin (APHAB-TR) duygusal iletişim algısı üzerine etkisi (EMO-CHEQ-TR)
The relationship between hearing aid satisfaction (APHAB-TR) and emotional communication perception (EMO-CHEQ-TR)
  1. Tez No: 1000768
  2. Yazar: MERIC BERAT NAVRUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE HORASANLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDİM UĞUR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
İşitme kaybı, bireylerin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ve giderek yaygınlaşan bir sağlık sorunudur. Bu çalışma, işitme cihazı kullanıcılarının cihaz memnuniyet düzeyleri ile duygusal iletişim algıları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, işitme kaybının sosyal boyutunu ortaya koymayı ve odyolojik rehabilitasyonun psiko-sosyal etkilerini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Çalışma kesitsel tipte tasarlanmış olup, 18-85 yaş aralığında, işitme cihazı kullanan 160 gönüllü katılımcı üzerinde yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak katılımcıların demografik bilgilerini içiren bir formun yanı sıra, işitme cihazı memnuniyetini değerlendirmek için İşitsel Algı Anketi'nin Türkçe Uyarlaması (APHAB-TR) ve duygusal iletişim algısını ölçmek için Duygusal İletişim Anketi'nin Türkçe Uyarlaması (EMO-CHeQ-TR) kullanılmıştır. Veriler çevrimiçi anket platformları ve gerekli durumlarda fiziksel formlar aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma bulguları, işitme cihazı memnuniyeti ile duygusal iletişim algısı arasında pozitif yönlü ancak zayıf düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olabileceğine işaret etmiştir. APHAB-TR'den elde edilen daha olumlu sonuçların, EMO-CHeQ-TR puanlarında da artış eğilimi ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, işitme cihazı uygulamalarında odyolojik faydanın yanı sıra bireyin psiko-sosyal iyilik halinin de dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, işitme cihazı seçimi ve rehabilitasyon süreçlerinde danışmanlık ve düzenli takibin önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hearing loss is an increasingly prevalent health problem that substantially affects individuals' quality of life. This study aimed to examine the relationship between hearing aid users' satisfaction levels and their emotional communication perception. The research sought to explore the social dimension of hearing loss and evaluate the psychosocial effects of audiological rehabilitation. The study was designed as a cross-sectional study and conducted with 160 volunteer hearing aid users aged between 18 and 85 years. Data collection instruments included a demographic information form, the Turkish adaptation of the Abbreviated Profile of Hearing Aid Benefit (APHAB-TR) to assess hearing aid satisfaction, and the Turkish adaptation of the Emotional Communication in Hearing Questionnaire (EMO-CHeQ-TR) to measure emotional communication perception. Data were collected through online survey platforms and physical forms when necessary. The findings indicated that there may be a positive but weak statistically significant relationship between hearing aid satisfaction and emotional communication perception. APHAB-TR scores were positively associated with EMO-CHeQ-TR scores. These findings suggest that, in addition to audiological benefit, psychosocial well-being should also be considered in hearing aid applications. In this context, the importance of counseling and regular follow-up during the hearing aid selection and rehabilitation process is emphasized.