İki-boyutlu yeşil fosforen yüzeyler üzerine amino asit adsorpsiyonunun yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
Investigation of amino acid adsorption on two-dimensional green phosphorene surfaces using density functional theory
- Tez No: 1000769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞIL KADEROĞLU ABAZARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, L-lizin (Lys) molekülünün yeşil fosforen (GP) yüzeylerine adsorpsiyonu, yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) yöntemleriyle sistematik bir şekilde incelenmiştir. Kusursuz GP, tek boşluk (MV), çift boşluk (DV) ve atomik ikame (C ve B) kusurlu yüzeylerde farklı molekül yönelimleri ve bağlanma konfigürasyonları ele alınmış; adsorpsiyon enerjileri, molekül–yüzey mesafeleri, bağ uzunlukları ve açıları, yük dağılımı, manyetik momentler ve iş fonksiyonu karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, adsorpsiyonun yüzeyin kusur tipine ve molekülün yönelimine duyarlı olduğunu göstermektedir. Kusursuz ve boşluk kusurlu yüzeylerde adsorpsiyon genellikle ekzotermiktir ve molekül geometrisinde sınırlı değişim yaratır. C ikameli yüzeylerde adsorpsiyon konfigürasyona bağlı olarak ekzotermik veya endotermik olabilir; burada P–C bağ ağı ile molekül geometrisinin uyumu belirleyici rol oynar. B ikameli yüzeylerde ise tüm konfigürasyonlar güçlü ekzotermik adsorpsiyon sergiler; amino ve karboksil grupları doğrudan B atomu ile etkileşime girerek kemisorpsiyon ve önemli yük transferi oluşturur. Manyetik moment analizleri, bazı konfigürasyonlarda yüzeyin spin polarizasyonunun değiştirilebileceğini göstermektedir. Bu, yüzeyin yerel elektronik yapısının hassas şekilde izlenebilmesini sağlar ve Lys/GP hibritlerinin sensör uygulamaları ile organomoleküler elektronik sistemler için potansiyel kullanımını destekler. Bulgular, farklı kusur tiplerinin adsorpsiyon davranışını ve yüzeyin elektronik özelliklerini nasıl etkilediğini ortaya koyarak, GP tabanlı malzemelerin biyomoleküllerle etkileşimlerinin anlaşılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the adsorption of L-lysine (Lys) molecules on green phosphorene (GP) surfaces is systematically investigated using density functional theory (DFT) methods. Different molecular orientations and binding configurations were considered on pristine GP, single vacancy (MV), double vacancy (DV), and atomically substituted (C and B) defective surfaces; adsorption energies, molecule–surface distances, bond lengths and angles, charge distributions, magnetic moments, and work functions were analyzed comparatively. The results show that adsorption is sensitive to the type of surface defect and the orientation of the molecule. On pristine and vacancy-containing surfaces, adsorption is generally exothermic and induces limited changes in molecular geometry. On C-substituted surfaces, adsorption can be exothermic or endothermic depending on the configuration, where the compatibility between the P–C bonding network and the molecular geometry plays a determining role. On B-substituted surfaces, all configurations exhibit strong exothermic adsorption, as the amino and carboxyl groups interact directly with the B atom, leading to chemisorption and significant charge transfer. Magnetic moment analyses indicate that in some configurations, the spin polarization of the surface can be modified. This allows for precise monitoring of the local electronic structure and supports the potential use of Lys/GP hybrids in sensor applications as well as organomolecular electronic systems. The findings demonstrate how different defect types influence adsorption behavior and the electronic properties of the surface, contributing to the understanding of interactions between GP-based materials and biomolecules.