Fitness akıllı telefon uygulamaları kullanımının teknoloji kabul modeli ile ıncelenmesi ve tüketici memnuniyeti açısından değerlendirilmesi
An investigation of fitness smartphone application usage through the technology acceptance model and an evaluation in terms of consumer satisfaction
  1. Tez No: 1000772
  2. Yazar: AYKUT GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKALP DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Akıllı telefon fitness uygulamaları kullanan bireylerin kullanım niyetine etki eden etkenlerin belirlenmesi, kullanım niyeti-sıklığı ve tüketici memnuniyeti ile ilişkisini ortaya koymak bu araştırmanın temel amaçlarında yer almaktadır. İlgili amaç doğrultusunda tez araştırması 2 aşamalı olarak planlanmıştır. Araştırma 1 kapsamında“Birleştirilmiş Teknoloji Kabul ve Kullanım Modeli-2”(BTKKM-2) doğrultusunda modele özgü geliştirilen ölçeklerin Türk kültürüne uygunluğun sınanması, Araştırma 2 kapsamında ise BTKKM-2 doğrultusunda bireylerin teknoloji kullanım niyetlerine etki eden faktörlerin ilişkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma 1 için örneklem sayısı fitness akıllı telefon uygulaması kullanan 18 yaş ve üzeri 324 katılımcıdır. Ölçeğin özgün model doğrultusunda oluşan 7 faktörlü yapısının doğrulanmasını test etmek amacıyla Doğrulayıcı Faktör analizi yapılmış, Yakınsak geçerlik için faktör yükü, Ortalama Açıklanan Varyans ve Bileşik Güvenirlik değerleri, yakınsak geçerlik koşulu ve güvenirlik için Cronbach's Alpha ve rho_c değerleri, ayırıcı geçerlik koşulu için Fornell-Larcker kriteri incelenmiştir. Araştırma 2 kapsamında örneklem sayısı akıllı telefon fitness uygulaması kullanan 18 yaş ve üzeri 384 katılımcıdır. Yapısal modelin değerlendirilmesinde yol katsayıları (β) ve R² değerleri dikkate alınarak ilişkilerin yönü ve açıklama gücü yorumlanmıştır. Ayrıca, bağımsız değişkenlerin etkisini değerlendirmek amacıyla etki büyüklüğü (f²) hesaplanmıştır. İlgili analizler için Smart PLS 4 programı kullanılmış ve verilerin anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Yol katsayısına ilişkin değerler incelendiğinde Performans Beklentisi (β=0,291, p<0,05), Hedonik Motivasyon (β=0,225, p<0,05) ve Alışkanlık (β=0,435, p<0,05) Davranışsal Niyetleri açıklamada, Alışkanlık ve Davranışsal Niyet (β=0,514, p<0,05) Kullanım Davranışını açıklamada, Davranışsal Niyet (β=0,551, p<0,05) ve Kullanım Davranışı (β=0,199, p<0,05) ise Tüketici Memnuniyetini açıklamada istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç: BTKKM-2 Türk kültürü için geçerli ve güvenilirdir. Davranışsal Niyet'in Tüketici Memnuniyeti üzerindeki etki düzeyi büyükken, Kullanım Davranışı'nın Tüketici Memnuniyeti üzerindeki etkisi küçük düzeydedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of this study is to identify the factors influencing individuals' intention to use smartphone fitness applications and to examine the relationship between usage intention–frequency and consumer satisfaction. In line with this objective, the thesis research was designed in two stages. Study 1 focused on testing the cultural validity of scales developed specifically for the Unified Theory of Acceptance and Use of Technology-2 (UTAUT-2) within the Turkish context. Study 2 investigated the relationships among factors affecting individuals' technology usage intentions based on UTAUT-2. Materials and Methods: In Study 1, the sample consisted of 324 participants aged 18 and above who used fitness smartphone applications. To test the validity of the original seven-factor structure of the scale, Confirmatory Factor Analysis (CFA) was conducted. Convergent validity was assessed through factor loadings, Average Variance Extracted (AVE), and Composite Reliability (CR). Reliability was examined using Cronbach's Alpha and rho_c values, while discriminant validity was evaluated using the Fornell-Larcker criterion. In Study 2, the sample included 384 participants aged 18 and above who used fitness smartphone applications. The structural model was assessed by examining path coefficients (β) and R² values to interpret the direction and explanatory power of relationships. Effect size (f²) was also calculated to evaluate the impact of independent variables. Analyses were conducted using SmartPLS 4, with a significance level set at 0.05. Results: Path coefficient analysis revealed that Performance Expectancy (β=0.291, p<0.05), Hedonic Motivation (β=0.225, p<0.05), and Habit (β=0.435, p<0.05) significantly explained Behavioral Intention. Habit and Behavioral Intention (β=0.514, p<0.05) significantly explained Usage Behavior. Furthermore, Behavioral Intention (β=0.551, p<0.05) and Usage Behavior (β=0.199, p<0.05) were found to significantly explain Consumer Satisfaction. Conclusion: UTAUT-2 was found to be valid and reliable within the Turkish cultural context. While Behavioral Intention had a strong effect on Consumer Satisfaction, the effect of Usage Behavior on Consumer Satisfaction was relatively small.