Biyolojik ajan kullanan spondiloartropati hastalarında tiroid fonksiyon bozukluğu ve tiroid nodül sıklığı
Prevalence of thyroid dysfunction and thyroid nodules in patients with spondyloarthropathy receiving biological agents
  1. Tez No: 1000771
  2. Yazar: CAVİTHAN AVEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu kesitsel çalışma, spondiloartrit (SpA) hastalarında tiroid fonksiyonunu, tiroid otoantikorlarını ve ultrasonografik tiroid özelliklerini değerlendirmek ve bu bulguları sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Ayrıca, farklı tedavi yöntemlerinin potansiyel etkileri de değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Toplam 126 SpA hastası ve 43 yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. SpA hastaları, biyolojik ajanlar veya hastalık modifiye edici antiromatizmal ilaçlar (DMARD'lar) gibi tedavi rejimlerine göre sınıflandırıldı. Tüm katılımcılara serum tiroid fonksiyon testi, tiroid otoantikor ölçümü ve tiroid ultrasonografisi yapıldı. Bulgular: Sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, SpA hastalarında TSH düzeyleri anlamlı olarak daha düşük (p<0,01) ve anti-TPO pozitifliği sıklığı daha azdı (p<0,01). Ancak, multinodüler guatr, tiroid hacminde artış ve nodüler değişiklikler gibi yapısal tiroid anormallikleri SpA grubunda anlamlı olarak daha yaygındı (p<0,05). Biyolojik ajanlarla tedavi edilen hastalarda, tiroid otoantikor pozitifliğinin azaldığı gözlemlenirken, yapısal ultrasonografik değişiklikler tespit edilebilir düzeyde kaldı. Sonuç: SpA'da tiroid değişiklikleri, geleneksel otoimmün tiroid hastalığı modelinden farklı görünmektedir ve kronik inflamatuar yük ve immünomodülatör mekanizmalarla daha yakından ilişkili olabilir. Bu nedenle, bu hastalarda tiroidin biyokimyasal ve ultrasonografik değerlendirmesini içeren kapsamlı bir değerlendirme gerekebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This cross-sectional study aimed to evaluate thyroid function, thyroid autoantibodies and ultrasonographic thyroid characteristics in patients with spondyloarthritis (SpA) and to compare these findings with those of healthy controls. Additionally, the potential impact of different treatment modalities was assessed. Materials and Methods: A total of 126 patients with SpA and 43 age- and sex-matched healthy controls were included. SpA patients were stratified according to treatment regimen as biological agents or disease-modifying antirheumatic drugs (DMARDs). All participants underwent serum thyroid function testing, thyroid autoantibody measurement, and thyroid ultrasonography. Results: Compared with healthy controls, patients with SpA exhibited significantly lower TSH levels and a reduced frequency of anti-TPO positivity (both p<0.01). In contrast, multinodular goiter, increased thyroid volume, and nodular structural abnormalities were significantly more prevalent in the SpA group (p<0.05). Among patients receiving biological therapy, thyroid autoantibody positivity was lower, whereas ultrasonographic structural alterations persisted. Conclusion: Thyroid involvement in SpA appears to follow a pattern distinct from classical autoimmune thyroid disease and may reflect chronic inflammatory burden and immunomodulatory effects. These findings support the need for integrated biochemical and ultrasonographic thyroid evaluation in patients with SpA.