Yaşam tarzının mobil fitness aplikasyonlarına yönelik davranışsal niyet üzerindeki etkisi: Y kuşağı kapsamında bir inceleme
The effects of lifestyles on behavioral intention for mobile fitness applications: An analysis for generation Y
- Tez No: 689869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAD ÇOKNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma Y kuşağı tüketicilerinin yaşam tarzı tiplerinin mobil uygulamaya yönelik davranış niyeti üzerinde etkisi olup olmadığını belirlemek için yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin ışığında yaşam tarzlarının mobil uygulamaların kullanımı üzerindeki etkisi belirlenerek, yaşam tarzlarının ve kuşaklar arasındaki farklılıkların pazarlama konusunda daha çok dikkate alınmasını sağlayacak bazı strateji ve öneriler ortaya koyulması amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklem grubu Türkiye'de yaşayan Y kuşağı tüketicilerinden oluşmaktadır. Örneklem seçimi yapılırken kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya ait veriler yaşam tarzlarının belirlenmesi amacı ile VALS 2 ölçeği, davranışsal niyetin ölçümlenmesi amacı ile de Uğur ve Turan (2016) tarafından geliştirilen Mobil Uygulama Kabul Modeli ve son olarak kişisel bilgilerin bulunduğu demografik bilgi formu aracılığı ile online ortamda ve yüz yüze yapılan anketler aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi aşamasında SPSS 22.0 paket programı ile AMOS veri analiz programlarından yararlanılmıştır. Kullanılan ölçekler analize dahil edilmeden önce keşfedici faktör analizi ile güvenilirlik analizleri uygulanmıştır. Y kuşağı tüketicilerine ait kişisel bilgilerin değerlendirilmesi için frekans, yüzde ve aritmetik ortalama gibi tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular yaşam tarzlarına göre analiz edildiği zaman en yüksek oranda katılımın deneyimciler ve başarılılar alt boyutlarındayken en düşük katılımın hayatta kalanlar alt boyutunda olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Analiz sonuçlarına göre gayret edenler, yapıcılar ve hayatta kalanlar alt boyutlarının davranışsal niyet üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu ve bu alt boyutlara ilişkin her artışın mobil fitness uygulamalarına yönelik davranışsal niyeti de arttırdığı görülmüştür. Kullanıcıların mobil fitness uygulamalarına yönelik davranışsal niyetlerinin demografik değişkenlerle olan ilişkisine dair analizler incelendiği zaman ise kullanıcıların davranışsal niyetlerinde mobil fitness uygulamaları kullanım sıklığı değişkenine göre anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak elde edilmiş olan veriler, yaşam tarzı alt boyutlarından gayret edenler, yapıcılar ve hayatta kalanlar alt boyutları ile mobil fitness uygulamaları kullanım sıklığının mobil fitness uygulamalarına yönelik davranışsal niyetler üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yaşam Tarzı, VALS 2, Davranışsal Niyet, Mobil Fitness Uygulamaları, Y Kuşağı
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal whether the life style types of generation Y consumers have an effect on the behavioral intention towards mobile applications. In the light of the data obtained as result of the research, it was aimed to determine the effects of lifestyles on the use of mobile fitness applications and to put forward some strategies and suggestions that will ensure that the differences between lifestyles and generations are taken into account in marketing. The sample group of the study consists of generation Y consumers living in Turkiye. While making the sample selection, convenience sampling method was used. The data of the study were collected through online and face to face questionnaires through the VALS 2 scale to determine lifestyles, the Mobile Application Acceptance Model developed by Uğur and Turan (2016) to meausre behavioral intention and finally a demographic information form about personal information. SPSS 22.0 package programme and AMOS data analysis programme were used to evaluate the data. Before using the scales, exploratory factor analysis and reliability analyzes were applied. Descriptive statistics such as frequency, percentage and arithmetic average were used to evaluate the personal informations of generation Y consumers. After analyzing the findings according to their lifestyles, it was concluded that the highest rate of participation was experiencers and achievers sub-dimensions, while the lowest participation was the survivors sub-dimension. According to the analysis results, it was observed that the sub-dimensions of strivers, makers and survivors had a significant effect on behavioral intention and each increase in these sub-dimensions also raised behavioral intentions towards mobile fitness applications. When analyzing the relationship between the behavioral intentions of users towards mobile fitness applications and demographic variables, it was concluded that a significant difference is available in the behavioral intentions of the users according to the frequency of using the mobile fitness applications As a result, the obtained data showed that the lifestyles sub-dimensions of strivers, makers and survivors and the frequency of mobile fitness applications usage were affective on behavioral intentions towards mobile fitness applications. KEY WORDS: Lifestyles, VALS 2, Behavioral Intention, Mobil Fitness Applications, Generation Y