Kil zeminlerin derin karıştırma yöntemi ile iyileştirilmesinde pirinç kabuğu külü ve yüksek fırın cürufunun kullanılabilirliğinin incelemesi
Investigation of the usability of rice husk ash and blast furnace slag in the improvement of clay soils by deep mixing method
- Tez No: 1000781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERMEDİN TOTİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Taşıma gücü düşük ve oturma potansiyeli yüksek zayıf zeminlerin iyileştirilmesinde, derin karıştırma yönteminin kullanımının son yıllarda ekonomik olması ve uygulama kolaylığı nedeniyle arttığı gözlemlenmiştir. Bu yöntemde zemin, burgu karıştırma aletiyle önceden belirlenmiş derinliğe kadar delinir ve yerinde bağlayıcı ile karıştırılır. Geleneksel olarak çimento ve/veya kireç bağlayıcı olarak kullanılmakla birlikte, bu malzemelerin üretim maliyetleri, doğal kaynakların tükenmesi ve çevre kirliliği gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada, düşük karbon emisyonlu, çevre dostu ve kolay temin edilebilir alternatifler arayışı kapsamında, sodyum hidroksit ve sodyum silikat ile aktive edilen yüksek fırın cürufu ve pirinç kabuğu külü karışımlarının Bartın kil zeminlerinde iyileştirme potansiyeli araştırılmıştır. Çalışma iki aşamada yürütülmüştür. Birinci aşamada, farklı oranlarda karıştırılan yüksek fırın cürufu ve pirinç kabuğu külü, sodyum hidroksit ve sodyum silikat ile aktive edilerek en yüksek dayanımı sağlayan karışım belirlenmiştir. İkinci aşamada ise optimum bağlayıcı karışımı, Bartın kil zeminine %10, %20 ve %30 oranlarında ilave edilerek yapay zemin numuneleri hazırlanmıştır. Bu numunelerin su muhtevası, doğal zeminin likit limitine göre %75, %100 ve %125 olarak ayarlanmış ve 23±1°C sıcaklıkta nemli ortamda ve su altında 7, 28, 56 ve 90 gün kürlendikten sonra serbest basınç ve eğilme dayanımı deneylerine tabi tutulmuştur. Ayrıca, çimento esaslı bağlayıcı ile hazırlanan referans numuneler de aynı su içeriği ve kür koşulları altında deneysel olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, yüksek fırın cürufu-pirinç kabuğu külü içeren bağlayıcının zemin iyileştirmesindeki performansını çimento esaslı geleneksel yöntemle karşılaştırmak amacıyla değerlendirilmiştir. Son olarak, 56 ve 90 gün kürlenmiş numunelerin mikro yapısal değişimlerini değerlendirmek için taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile görüntüleme yapılmış ve bağlayıcı katkısının mikro düzeydeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of the deep mixing method in the improvement of weak soils with low bearing capacity and high settlement potential has increased in recent years due to its economic advantages and ease of application. In this method, the soil is drilled to a predetermined depth using an auger mixing tool and mixed in situ with a binder. Although cement and/or lime have traditionally been used as binders, the production of these materials leads to issues such as high production costs, depletion of natural resources, and environmental pollution. Within the scope of seeking low-carbon-emission, environmentally friendly, and easily accessible alternatives, this study investigated the improvement potential of mixtures of ground granulated blast furnace slag and rice husk ash activated with sodium hydroxide and sodium silicate in Bartın clay soils. The study was carried out in two stages. In the first stage, ground granulated blast furnace slag and rice husk ash were mixed at different proportions and activated with sodium hydroxide and sodium silicate to determine the mixture that provided the highest strength. In the second stage, the optimum binder mixture was added to Bartın clay soil at rates of %10, %20 and %30 to prepare artificial soil samples. The water contents of these samples were adjusted to %75, %100 and %125 of the natural soil's liquid limit, and after curing under moist conditions and underwater at 23±1°C for 7, 28, 56 and 90 days, the samples were subjected to unconfined compressive strength and flexural strength tests. In addition, reference samples prepared with a cement-based binder were experimentally examined under the same water content and curing conditions. The obtained results were evaluated to compare the performance of the blast furnace slag–rice husk ash binder with that of the traditional cement-based method in soil improvement. Finally, scanning electron microscopy (SEM) imaging was performed on samples cured for 56 and 90 days to assess microstructural changes, and the micro-scale effects of the binder additive were investigated.