COVİD-19 pandemi dönemindeki izolasyon sürecinin çocukların ve adölesanların dayanıklılığına ve psikososyal durumuna etkisi
The effect of the isolation process on the resilience and psychosocial status of children and adolescents during the COVİD-19 pandemic period
  1. Tez No: 1000789
  2. Yazar: DENİZ GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KILIÇARSLAN TÖRÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma pandemi döneminde izolasyon süreci ve kısıtlamaların çocukların ve adölesanların dayanıklılığına ve psikososyal yaşamına etkilerini inceleyen tanımlayıcı nitelikte nicel bir çalışmadır. Veriler, çocuk ve ebeveynlere yönelik tanımlayıcı özellikler formu, Covid-19 pandemisi sürecinin aile ve çocuk üzerine etkileri değerlendirme formu, Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Ergenler İçin Başa Çıkma Ölçeği ile toplanmıştır. Veri formları çocuk ve ebeveyn tarafından Google anket aracılığıyla online olarak doldurulmuştur. Covid-19 pandemisi sürecinin aile ve çocuk üzerine etkileri değerlendirme formunda ebeveynler Covid-19 pandemi sürecinden psikolojik olarak ne kadar etkilendiklerini kendileri ve çocukları için form aracılığıyla (0-10 arası) puanlanmıştır. Ebeveynler pandemi sürecinde çocuklarda gözlemledikleri olumlu ve olumsuz değişimleri de bu form aracılığıyla değerlendirmiştir. Çocuklar ve ebeveynler Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Ergenler İçin Başa Çıkma Ölçeği'ni ise pandemi öncesi ve sonrasını göz önüne alarak değerlendirmişlerdir. Verilerin analizi Pearson Ki-Kare testi ile yapılmıştır. Araştırmaya başlamadan önce etik kurul ve kurum izinleri alınmış, ebeveyn onayı ile araştırma yürütülmüştür. Çalışmaya 222 çocuk ve ebeveyni katılım göstermiştir. Çalışmaya katılım gösteren çocukların yaş ortalaması 14.10±2.01'dir. Pandemi döneminde çocukların hem olumlu hem olumsuz bazı davranışsal değişimler yaşadıkları görülmüştür. Ebeveynlerin Covid-19 pandemi sürecinde çocuklarında gözlemlemledikleri olumlu değişiklikler arasında hijyen davranışlarını alışkanlık haline getirmesi (%57.9), çocukların günlük işlerdeki sorumluluklarını yerine getirmesi (%42.1), çocukların kendi çabasıyla ilgi duyduğu bir konuyu/ yeteneği geliştirmesi (%34.5) vardır. Pandemi öncesi ve sonrası uygulan Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği'nde pandemi sonrasında sağlamlık puanında anlamlı bir artış gözlenmiştir (p<0,05). Ayrıca, pandemi sonrası Ergenler İçin Başa Çıkma ölçeği toplam puan ortalaması pandemi öncesi toplam puan ortalamasından yüksek saptanmıştır (p<0,05). Sağlamlılık ve aktif başa çıkma arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişki bulunmuştur (p<0,05). Bu sonuçlar doğrultusunda pandemi süreci bazı çocukların dayanıklılık ve davranışsal değişimleri açısından gelişim gösterdikleri bir dönem olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research is a descriptive quantitative study examining the effects of the isolation process and restrictions on the resilience and psychosocial life of children and adolescents during the pandemic period. The data were collected via the descriptive characteristics form for the child and parents, the evaluation form of the effects of the Covid-19 pandemic process on the family and the child, the Child and Youth Psychological Resilience Scale, and the Coping Scale for Adolescents. The data forms were filled online by the child and the parent through a Google questionnaire. In the evaluation form of the effects of the Covid-19 pandemic process on the family and the child, the parents scored how much they were psychologically affected by the Covid-19 pandemic process for themselves and their children (between 0-10). Parents also evaluated the positive and negative changes they observed in children during the pandemic process through this form. Children and parents evaluated the Child and Adolescent Resilience Scale and the Coping Scale for Adolescents, taking into account the pre- and post-pandemic period. Data analysis was done with Pearson Chi-Square test. Ethics committee and institutional permissions were obtained before starting the research, and the research was conducted with parental consent. 222 children and their parents participated in the study. The mean age of the children participating in the study was 14.10±2.01. It has been observed that children experience both positive and negative behavioral changes during the pandemic period. Among the positive changes that parents observed in their children during the Covid-19 pandemic process, there are habituation of hygiene behaviors (57.9%), children fulfilling their daily responsibilities (42.1%), children developing a subject/skill that they are interested in through their own efforts (34.5%). A significant increase was observed in the resilience score after the pandemic according to the starting point in the Child and Adolescent Psychological Resilience Scale (p<0.05). In addition, the total score average of the Coping for Adolescents scale after the pandemic was found to be higher than the total score average before the pandemic (p<0.05). A significant and positive relationship was found between resilience and active coping (p<0.05). In line with these results, the pandemic process was evaluated as a period in which some children showed development in terms of resilience and behavioral changes.