Havacılık sektöründe finansal kiralama sözleşmelerine uygulanacak hukuk
Applicable law in financial leasing agreements in the aviation sector
- Tez No: 1000820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCE GÜMÜŞLÜ TUNÇAĞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Havacılık sektörü, birçok farklı bileşenden oluşmakla birlikte, temelde ticari ve askeri boyutları olan bir sektördür. Bununla birlikte, havacılık sektörü oldukça yüksek meblağlı ilişkilerin kurulduğu bir alandır. Havacılık sektöründe güncel gelişmeler ışığında finansal kiralama oldukça önem kazanmıştır. Milyon dolarlarla ifade edilen değere sahip hava araçları ve bunların parçalarının finansmanı, genellikle farklı ülkelerde yerleşik kiralayan ve kiracı şirketler arasında karmaşık finansal kiralama (leasing) sözleşmeleriyle gerçekleştirilir. Uluslararası boyutu ön plana çıkan son derece karmaşık ve yüksek değerli işlemler gerçekleştirilirken, taraflar arasında çıkabilecek olası bir uyuşmazlıkta, yabancılık unsuru taşıyan uyuşmazlığın çözümünde“hangi ülke hukukunun uygulanacağı”sorunu ortaya çıkar ve bunun tespiti gerekir. Bu çalışmada, havacılık sektöründeki finansal kiralama sözleşmelerine uygulanacak hukukun nasıl belirlendiği, Türk hukuku ve Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası düzenlemeler çerçevesinde doktrindeki görüşler de dikkate alınarak incelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Aviation, although consisting of many different elements, is basically a sector with commercial and military aspects. Besides, the aviation is an area involving foundation of relationships with very high values. In light of current developments, financial leasing has become increasingly important in aviation. The financing of aircraft and their components which value up to millions of dollars, is usually carried out through complex financial leasing transactions between lessors and lessees and sometimes third parties of different countries which might at some point bring along the issue of which laws shall apply to a dispute arising out of such international transactions. This study will examine how the applicable law for financial leasing contracts in aviation is determined from the perspective of Turkish laws, international regulations to which Türkiye is a party and the doctrine.