اختلافات أبي زيد الدبوسي مع الإمام الشافعي فيأ الأدلة المتفق عليها (دراسة أصولية)
Ebu Zeyd ed-Debûsî'nin Üzerinde İttifak Edilen Delillerde İmam Şafiî'ye İhtilafları (Usul Çalışması)
- Tez No: 1000821
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDALLAH IBRAHIM ALKILANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Urdun Unıversıtesı
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İmam Şafiî ve Ebu Zeyd ed-Debûsî'nin hayatlarını ve fıkıh usûlünde benimsemiş oldukları metodolojileri, Debûsî'nin İmam Şafiî'ye yönelttiği eleştirileri sınırlamayı ve bu eleştirilerin Mütekellim (Cumhur) mezhebi üzerindeki etkilerini tespit etmeyi hedeflemektedir. İmam Şafiî'nin ve Debûsî'nin kaleme aldığı eserlerin, Hanefî ve Şafiî mezhebindeki güvenilir kaynakların ve sonraki araştırmaların merkeze alındığı tez çalışması üç bolümden oluşmaktadır. Bu çalışmanın giriş bölümünde, kendi eserlerinden ve tabakat literatüründe verilen bilgilerden yola çıkılarak İmam Şafiî ve Debûsî hakkında ilmi bir portre çizilmiş ve usûl anlayışlarının sonraki fukaha ve mütekellim metodu üzerindeki etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde, beyan, nesih, haber ve kıyas konularının her ikisi tarafından ele alınışı detaylarıyla incelenerek Debûsî'nin bu konularda İmam Şafiî'ye yönelttiği eleştiriler tespit edilmiştir. İkinci bölümde ise, Debûsî'nin İmam Şafiî ile olan usûl farklılıklarının, mütekellim metodu üzerindeki etkisi incelenmiş ve bu amaçla başta Şîrazî, Sem'anî ve Gazâlî olmak üzere diğer usûlcülerin eserlerinde zikredilen dört konudaki etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, İmam Şafiî'nin usûl ilminde eşi benzeri olmayan bir rol oynadığı saptanmış olsa da Hanefî mezhebinden olan Debûsî'nin kendisine bazı konularda eleştiriler yönelttiği tespit edilmiştir. Debûsî'nin yönelttiği bu eleştiriler, İmam Şafiî'nin görüşlerinin mütekellim metodolojisi içinde yeniden ele alınmasına ve yorumlanmasına yol açmış, hatta Sem'anî'nin Kavâdi'ul-Edille ve Gazâlî'nin Şifâ'ul-Ğalîl adlı eserlerinin Debûsî etkisiyle ortaya çıktığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study deals with introducing al-Shafiî and Abu Zaid al-Dabbûsî and their approach to jurisprudence and its fundamentals. The study was based on scientific research and studies that al-Shafiî and al-Dabbûsî recorded, then on the books of the companions of al-Shafiî and the companions of the Hanafi school. The study focused on introducing the scholarly works written by them and extracted from them the following chapters: In the introductory chapter of this study, the researcher attempted to draw a comprehensive view in introducing al-Shafiî and al-Dabûsî through their works, and to prove the impact of their approach on the Islamic scholars who based their methodology on the doctrines of theologians and jurists. And the fact that al-Shafiî was the founder of the sect and had the first recorded book in the methodology of Islamic law, asking him to be placed in a unique position in this science. Also, al-Dabûsî, played an important role in the formation of the Hanafi school in Transoxiana that began to be formed with al-Jassâs compilations. In the first chapter of this study, the researcher dealt with issues such as al-bayan (elucidation), al-naskh (abrogation), al-khabar (tradition) and al-qiyas (analogy) with them, then determined and detailed the views of al-Shafiî and al-Dabûsî on these issues firstly from their compilations and then from books approved in their doctrines. In this regard, al-bayan was explained with its definition, types, and manner, and abrogation with its definition and al-naskh by mentioning differences in the versions of the Sunnah and the Qur'an each other, and al-khabar with authoritative hadiths for one and the transmitters' traditions, and al-qiyas with his authenticity, its pillars, conditions, and application to them. In this regard, the opinion of al-Shafiî on the topic, then the views of al-Dabûsî on the same topic were explained and studied. Finally, al-Dabûsî's criticisms of al-Shafiî were mentioned in them. Presented and discussed. In the second chapter of this study, the researcher completed an attempt to uncover the effect of al-Dabûsî's objections on al-Shafiî and their effect on the Mutekallimun jurists in two ways. In line with this purpose, the first requirement attempted to define details of the objections of al-Shîrazî, al-Sam'anî and al-Ghazalî to al-Dabûsî regarding these four issues were mentioned, and he tried to define their views on this issue. In the second request, explains the influence of al-Dabûsî on the fundamentalists such as al-Shîrazî, al-Juwaynî, al-Sam'anî and al-Ghazalî in matters of al-bayan, al-naskh, al-khabar and al-qiyas. An attempt has been made to present the influence of al-Dabûsî in al-Mutakallim's curriculum with details of the opinions of these scholars who adopted it by leaving al-Shafiî. As a result of this study, it was found that al-Shafiî played an unparalleled role in the Islamic Law, and there were scientific criticisms leveled against him by al-Dabûsî from the Hanafi school. And since these criticisms directed at al-Dabûsî led to a review of al-Shafiî 's views and commented on them within some works such as Qavati'u al-Edille fi al-Usûl and Shifâu al-Ghalîl.