Dördüncü sanayi devriminin enerji ihtiyacını hidrojen enerjisi karşılayabilir mi?
Can hydrogen energy meet the energy needs of the fourth industrial revolution?
- Tez No: 1000856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ HOPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Zaman içerisinde değişen üretim sistemleri, beraberinde enerji alanında da köklü dönüşümleri getirmiştir. Her bir Sanayi Devrimi, dönemin teknolojik gelişmeleri ve üretim ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı bir enerji kaynağını temel almıştır. Günümüzde içinde bulunduğumuz Dördüncü Sanayi Devrimi, dijitalleşme, otomasyon ve yapay zekâ gibi ileri teknolojilere dayalı üretim yapısıyla sürdürülebilir ve yeşil enerji kaynaklarına olan ihtiyacı daha da ön plana çıkarmaktadır. Bu durumun yanı sıra, küresel ısınmanın etkilerinin artması, enerji arz güvenliği endişeleri ve fosil yakıtların çevresel zararları, alternatif ve çevre dostu enerji kaynaklarına yönelimi zorunlu hâle getirmiştir. Bu çerçevede, ülkelerin enerji dönüşüm süreçlerinde hidrojen enerjisi, özellikle son yıllarda stratejik bir konuma ulaşmıştır. Her ne kadar hidrojenin çeşitli kullanım alanları geçmişte de bulunsa da yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak üretilen yeşil hidrojen özelinde yapılan çalışmalar son dönemde önemli ölçüde artmıştır. Pek çok ülke ulusal hidrojen stratejilerini açıklamış, bu alanda büyük ölçekli projeler ve uluslararası iş birlikleri geliştirmeye başlamıştır. Türkiye de bu sürece dâhil olmuş ve 2023 yılında Ulusal Hidrojen Strateji Belgesi'ni yayımlayarak hidrojen teknolojilerine geçiş konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur. Bu çalışma kapsamında Türkiye'nin hidrojen enerjisi alanındaki mevcut durumu ele alınmakta; SWOT analizi ile güçlü ve zayıf yönlerinin yanı sıra fırsatlar ve tehditler değerlendirilmektedir. Analiz sonuçlarına göre, Türkiye'nin hidrojen enerjisine geçiş sürecinde güçlü yönlerinin ön planda olduğu görülmektedir. Özellikle zengin doğal kaynaklara sahip olması, güneş ve rüzgâr enerjisi potansiyelinin yüksekliği ve bor madeni rezervleri açısından dünya lideri konumunda bulunması, Türkiye'nin yeşil hidrojen üretimi ve depolamasında önemli avantajlara sahip olduğunu göstermektedir. Öte yandan, yüksek yatırım maliyetleri ve sermaye ihtiyacı gibi faktörler ise geçiş sürecinde öne çıkan temel zayıf yönler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Over time, changing production systems have brought about fundamental transformations in the energy sector. Each Industrial Revolution has relied on a different energy source, depending on the technological developments and production needs of the time. Today, the Fourth Industrial Revolution, with its production structure based on advanced technologies such as digitalization, automation, and artificial intelligence, has brought the need for sustainable and green energy sources to the forefront. In addition to this, the increasing effects of global warming, concerns about energy supply security, and the environmental damage caused by fossil fuels have made it necessary to turn to alternative and environmentally friendly energy sources. In this context, hydrogen energy has become a strategic focus in countries' energy transition processes, especially in recent years. Although hydrogen has had various applications in the past, studies on green hydrogen produced using renewable energy sources have increased significantly in recent years. Many countries have announced their national hydrogen strategies and have begun to develop large-scale projects and international collaborations in this field. Turkey has also joined this process and demonstrated its determination to transition to hydrogen technologies by publishing the National Hydrogen Strategy Document in 2023. This study examines Turkey's current situation in the field of hydrogen energy and evaluates its strengths, weaknesses, opportunities, and threats through a SWOT analysis. According to the analysis results, Turkey's strengths are at the forefront in the transition to hydrogen energy. In particular, its rich natural resources, high solar and wind energy potential, and world-leading boron reserves show that Turkey has significant advantages in green hydrogen production and storage. On the other hand, factors such as high investment costs and capital requirements are among the key weaknesses that emerge during the transition process.