Sodyum iyon bataryalar için turunç kabuğundan sert karbon eldesi
Hard carbon drived from citrus aurantium peel for sodium-ion batteries
  1. Tez No: 1000857
  2. Yazar: MEHMET ZAFER ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT FARSAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batarya Sistemleri ve Hidrojen Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
Özet
Sodyum-iyon bataryalar, lityum-iyon bataryalara kıyasla düşük maliyetleri ve daha sürdürülebilir hammaddeleri nedeniyle enerji depolama alanında giderek daha fazla ilgi görmektedir. Ancak, bu bataryaların ticari olarak yaygınlaşmasının önündeki en büyük engellerden biri, uygun anot malzemelerinin geliştirilmesidir. Bu doğrultuda, karbon bazlı anot malzemeleri önemli bir araştırma alanı oluşturmaktadır. Bu çalışmada, sodyum-iyon bataryalar için yüksek performanslı anot malzemeleri geliştirilmesi hedeflenmiştir.Bu amaçla, turunç kabukları HCl, HNO₃ ve CH₃COOH ile yıkanıp piroliz işlemine tabi tutularak sert karbon malzemesi elde edilmiştir. Üretilen malzemenin yapısal ve elektrokimyasal karakterizasyonu gerçekleştirilmiş; yarı hücre testleri ile kapasite değişimi, SEI tabakası oluşumu ve başlangıç kolombik verimi analiz edilmiştir. 300 döngülük test sonucunda, HNO₃ ile yıkanan numunenin 100 mAh g⁻¹ kapasiteyi koruduğu görülmüştür. Araştırma, yenilenebilir enerji depolaması için sürdürülebilir ve maliyet etkin çözümler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Sodium-ion batteries are gaining increasing attention in the field of energy storage due to their low cost and more sustainable raw materials compared to lithium-ion batteries. However, one of the major hurdles to the widespread commercialization of these batteries is the development of suitable anode materials. In this context, carbon-based anode materials constitute a significant area of research. This study aims to develop high-performance anode materials for sodium-ion batteries. For this purpose, hard carbon materials were obtained by washing bitter orange peels* with HCl, HNO₃, and CH₃COOH, followed by pyrolysis. Structural and electrochemical characterizations of the synthesized materials were performed; capacity variation, SEI layer formation, and initial coulombic efficiency were analyzed through half-cell tests. After 300 cycles, the sample treated with HNO₃ was observed to retain a capacity of 100 mAh g⁻¹. This research aims to provide sustainable and cost-effective solutions for the efficient storage of electricity derived from renewable energy sources.