COVİD-19 tanısı alan sağlık çalışanlarının bilgi, tutum ve enfeksiyon kontrol önlemlerindeki eksikliklerinin belirlenmesi
Determining the knowledge, attitudes, and infection control measure deficiencies of healthcare workers diagnosed with COVID-19
  1. Tez No: 1000885
  2. Yazar: ASİYE UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. GÜRDAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane Enfeksiyon Kontrolü Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane Enfeksiyonlarının Kontrolü Bilim Dalı
Özet
Enfeksiyonla mücadelenin başında yer alan enfekte olmuş sağlık çalışanlarının COVID-19 hakkındaki bilgi, tutum, enfeksiyon kaynağı bulaş yolu, enfeksiyon kontrol önlemlerinden hangisinin yetersiz uygulanmasıyla enfeksiyon riskinin daha çok arttığını ve bulaşı daha da azaltmaya yönelik eksik bilgilerin ve kontrol önlemlerin eğitiminin sağlanarak enfeksiyon riskini daha da azaltmak, iş gücü kaybının önüne geçmek ve ikincil korumayı sağlamak amaçlanmıştır. Trabzon'daki sağlık kurumlarında çalışan COVID-19 geçiren ve geçirmeyen 387 sağlık çalışanına anket uygulaması yapılarak istatistiksel analizler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 26.0 programı kullanılarak analiz edildi. Katılımcıların %35,9'u 26-30 yaş aralığında olup, %51,9'u doktor, %27,4'ü hemşire, %4,4'ü sekreter, %4,4'ü güvenlik personeli, %2,3'ü temizlik personeli, %9,6'sı (anestezi teknikeri, radyoloji teknisyeni, eczacı, fizyoterapist, laborant) idi. Kronik hastalık öyküsü (%22,5) ile COVID-19 enfeksiyonu geçirme ve geçirmeme arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p= 0,303). COVID-19 enfeksiyonu geçiren 304 sağlık çalışanının %77,6'sı (n=236) sigara kullanmamakta olup sigara kullanımı ile COVID-19 enfeksiyonu geçirme arasında istatistiksel olarak anlamlılık tespit edilmedi (p=0,310). COVID-19 enfeksiyonu geçiren katılımcıların %63,5'i hastalık öncesi aşı olurken, %13,2'si hem aşılama öncesi hem de aşılama sonrası COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş idi. COVID-19 enfeksiyonu geçiren ve geçirmeyen sağlık çalışanlarının COVID-19 ile ilgili bilgi düzeylerinin karşılaştırılmasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmamakla birlikte COVID-19 geçirmeyenlerin soruları daha yüksek oranda doğru yanıtladığı tespit edildi. COVID-19 geçiren ve geçirmeyen kişiler arasında Kişisel Koruyucu Ekipman (KKE) kullanımı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sağlık çalışanlarının, standart önlemler, etkene yönelik izolasyon yöntemi, el hijyeni ve KKE kullanımı hakkındaki eksik bilgilerinin tamamlanmasıyla enfeksiyon sıklığı azaltılabilir
Özet (Çeviri)
It is aimed to further reduce the risk of infection, prevent loss of workforce and provide secondary protection by providing training to infected healthcare workers, who are at the forefront of the fight against infection, on the knowledge, attitudes, source and route of infection, which infection control measures increase the risk of infection more with inadequate implementation, and on incomplete information and control measures to further reduce infection. A survey was conducted on 387 healthcare workers who had and did not have COVID-19 and were employed in healthcare institutions in Trabzon, and statistical analyses were performed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 26.0 program. 35.9% of the participants were between the ages of 26-30, 51.9% were doctors, 27.4% were nurses, 4.4% were secretaries, 4.4% were security personnel, 2.3% were cleaning personnel, and 9.6% were anesthesia technicians, radiology technicians, pharmacists, physiotherapists, and laboratory technicians. No statistically significant difference was found between chronic disease history (22.5%) and having or not having COVID-19 infection (p=0.303). 77.6% (n=236) of 304 healthcare workers who had COVID-19 infection were non-smokers, and no statistically significant difference was found between smoking and having COVID-19 infection (p=0.310). While 63.5% of the participants who had COVID-19 infection were vaccinated before the disease, 13.2% had COVID-19 infection both before and after vaccination. While no statistically significant difference was found in the comparison of the knowledge levels of healthcare workers who had and did not have COVID-19 infection regarding COVID-19, it was found that those who did not have COVID-19 answered the questions correctly at a higher rate. No statistically significant difference was found between those who had COVID-19 and those who did not have COVID-19 in terms of the use of Personal Protective Equipment (PPE). The frequency of infection can be reduced by completing the missing information of healthcare workers about standard precautions, isolation methods for the agent, hand hygiene and the use of PPE.