Gebelerde sağlıklı yaşam davranışlarının gebelik yakınmalarına etkisi
The effect of healthy lifestyle behaviors on pregnancyrelated complaints in pregnant women
- Tez No: 1000899
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN PASİNLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma gebelerde sağlıklı yaşam davranışlarının gebelik yakınmalarına etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel türde bir araştırmadır. Araştırma, Gaziantep ilinde bulunan Şehitkamil Devlet Hastanesi ile SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nin Kadın-Doğum Polikliniklerine başvuran gebelerle yapılmıştır. Araştırma Ekim 2024-Aralık 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini ilgili polikliniklere başvuran ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 201 gebe oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Gebelikte Sağlıklı Yaşam Davranışları Ölçeği (GSYDÖ)”ve“Gebeliğe Bağlı Yakınmalara İlişkin Ölçek (GBYİÖ)”kullanılmıştır. Gebelerin GSYDÖ' den aldıkları toplam puan ortalamasının 109,50±14,07 olduğu belirlenmiştir. Gebelerin GBYİÖ toplam puan ortalamasının 35,35±14,50 olduğu tespit edilmiştir. Gebelerin sağlıklı yaşam davranışları ile gebeliğe bağlı yakınmaları arasında istatistiksel olarak önemli bir ilişki bulunmadığı belirlenmiştir. Araştırmaya katılan gebelerin gebelik sorumluluğu ile gebelik yakınmaları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunduğu belirlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı ve yüzdelik dağılımları, puanların minimum ve maksimum değerleri ile ortalama ve standart sapma değerleri, Pearson Korelasyon Katsayısı Analizi ve Lineer Regresyon Analizi kullanılmıştır. Sağlıklı yaşam davranışları ile gebelik yakınmaları arasındaki ilişkinin zayıf bulunması nedeniyle bu ilişkinin daha net anlaşılabilmesi için daha büyük örneklemde, çok merkezli ve nitel özellikte çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of healthy lifestyle behaviors on pregnancy-related complaints in pregnant women. It is a descriptive and cross-sectional study. The research was carried out with pregnant women who applied to the Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinics of Şehitkamil State Hospital and SANKO University Sani Konukoğlu Application and Research Hospital in Gaziantep. The study was conducted between October 2024 and December 2025. The sample of the study consisted of 201 pregnant women who applied to the relevant outpatient clinics and volunteered to participate in the study. The“Personal Information Form”,“Healthy Lifestyle Behaviors in Pregnancy Scale”and“Pregnancy-Related Complaints Scale”were used for data collection. It was determined that the mean total score of the pregnant women on the HLBPS was 109.50±14.07. The mean total score of the pregnant women on the PRCS was found to be 35.35±14.50. It was determined that there was no statistically significant relationship between healthy lifestyle behaviors of pregnant women and pregnancy-related complaints. It was determined that there was a statistically significant relationship between pregnancy responsibility and pregnancy-related complaints among the pregnant women who participated in the study. In the evaluation of the data, number and percentage distributions, minimum and maximum values of the scores, mean and standard deviation values, Pearson Correlation Coefficient Analysis, and Linear Regression Analysis were used. Since the relationship between healthy lifestyle behaviors and pregnancy-related complaints was found to be weak, it is recommended that studies with larger samples, multi-centered, and qualitative in nature be conducted to better understand this relationship.