Serebral palsili çocuklarda yalın ayak ve ayakkabılı tüm vücut vibrasyon uygulamasının pedobarografik değerlendirme, denge, endurans ve alt ekstremite fonksiyonları üzerine etkisi: 3 kollu randomize tek kör çalışma
Effects of barefoot vs. shod whole body vibration training on pedobarographic evaluation, balance, endurance and lower extremity functions in children with cerebral palsy: 3-arm randomized controlled si̇ngle-blind study
- Tez No: 1000900
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ TUNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu randomize kontrollü, 3 kollu paralel tasarımlı çalışma, konvansiyonel fizyoterapiye entegre edilen tüm vücut vibrasyon uygulamasının; serebral palsi tanılı çocuklarda denge, pedobarografi, fonksiyonel kapasite, kas gücü, spastisite ve vücut kompozisyonu üzerindeki etkilerini karşılaştırmak amacıyla yürütülmüştür. 36 katılımcı (3-18 yaş), yaş ve fonksiyonel seviyelerine göre randomize edilerek; Ayakkabılı, Yalın Ayak ve Sham gruplarına (1:1:1) ayrılmıştır. Gruplar 4 hafta boyunca konvansiyonel tedaviye ek olarak tüm vücut vibrasyonu veya sham vibrasyon almıştır. Birincil çıktıları denge ve pedobarografik veriler, ikincil çıktıları ise diğer klinik parametreler oluşturmuştur. Değerlendirmeler başlangıçta, müdahale sonrası ve 8. haftada gerçekleştirilmiştir. Başlangıçta gruplar arası fark saptanmamıştır. Grupiçi analizlerde; unipedal denge parametrelerinin tamamında 8. haftada anlamlı iyileşme gösteren tek grup Yalın Ayak grubu olmuştur. Yalın Ayak grubunda ayrıca statik plantar basınçlarda ve Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü-88 skorlarında başlangıca kıyasla her iki ölçüm zamanında iyileşme kaydedilmiştir. Her üç grupta da ayak bileği dorsifleksiyon gücü artmıştır. Spastisite 8. hafta sonunda yalnızca vibrasyon gruplarında anlamlı azalmıştır. Sham grubunda vücut kompozisyonu değişmezken, vibrasyon gruplarında anlamlı gelişim izlenmiştir. Gruplar arası karşılaştırmada vibrasyon grupları bipedal dengede Sham grubuna kıyasla daha fazla gelişim göstermiştir. Yalın Ayak grubu unipedal dengede Ayakkabılı gruba ve plantar basınç optimizasyonunda Sham grubuna karşı daha fazla iyileşme göstermiştir. Ayakkabılı grup ise vücut kompozisyonunda diğer gruplara kıyasla daha fazla gelişim sağlamıştır. Ciddi yan etki bildirilmemiştir. Tüm vücut vibrasyon uygulaması; denge, plantar basınç ve vücut kompozisyonu açısından sham protokolüne üstünlük sağlamaktadır. Kazanımlar modaliteye göre farklılaşmaktadır: Yalın Ayak uygulaması denge ve basınç dağılımında, Ayakkabılı uygulama ise vücut kompozisyonunda daha belirgin etkiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This three-arm, parallel-design randomized controlled trial evaluated the effects of whole-body vibration integrated into conventional physiotherapy on balance, pedobarography, functional capacity, muscle strength, spasticity, and body composition in children with cerebral palsy. 36 children (3-18 years) were randomized (1:1:1) into Shod, Barefoot and Sham groups based on age and functional levels. Participants received whole-body vibration or sham vibration alongside conventional therapy for 4 weeks. Primary outcomes were balance and pedobarographic data, other parameters formed secondary outcomes. Assessments were performed at baseline, post-intervention, and at week 8. No baseline differences existed between groups. Intragroup analysis revealed that significant improvements in all unipedal balance parameters at week 8 were demonstrated only by the Barefoot group. This group also demonstrated significant improvements in static plantar pressures and Gross Motor Function Measure-88 scores at both follow-ups. Ankle dorsiflexion strength increased in all three groups. Spasticity decreased significantly only in the vibration groups at the end of week 8. Significant body composition improvements occurred only in vibration groups. Between-group comparisons showed greater bipedal balance gains in vibration groups than the Sham group. Unipedal balance was enhanced more by the Barefoot group than the Shod group, and plantar pressure optimization was superior in the Barefoot group versus Sham. The Shod group provided significantly greater body composition development than other groups. No serious adverse events occurred. Whole-body vibration is superior to the sham protocol in improving balance, plantar pressure and body composition. Gains are modality-specific: Barefoot application is more effective for balance and pressure distribution, whereas Shod application yields more pronounced effects on body composition.