Politics of the digital image: Reconsidering Vilem Flusser's dialectical phenomenology and Habermas's critical framework after the digital turn
Dijital imajın politikası: Dijital dönüşüm sonrasında Vilem Flusser'ın diyalektik fenomenolojisini ve Habermas'ın eleştirel çerçevesini yeniden değerlendirmek
  1. Tez No: 1000942
  2. Yazar: MEHMETCAN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Siyasal Bilimler, Felsefe, Sociology, Political Science, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, 21. yüzyılın başlarında dijital imajların her yerde bulunan bilgi ve iletişim kodlayıcıları olarak demokratik söylem ve siyasi mevcudiyet koşullarının nasıl dönüştüğünü analiz etmektir. Bu çalışma, Vilem Flusser'in yeni medya ontolojisini, Jürgen Habermas'ın kamusal alan üzerine yeniden ele aldığı normatif teorik çerçevesine yerleştirerek eleştirel teori ve medya felsefesinin disiplinlerarası kesişimine odaklanmaktadır. Sentezlenmiş bir metodolojik yaklaşımla çalışma, telematik toplum, teknik imaj, iletişimsel rasyonalite, kamusal alanın yeniden feodalleşmesi vb. gibi belirli temel kavramları yeniden yapılandırmayı ve açıklığa kavuşturmayı amaçlamaktadır. Ardından, bu kavramsallaştırmaların günümüz çağdaş dijital medya alanlarını nasıl gerçekleştirdiğini daha ayrıntılı olarak incelemektedir. Ayrıca, 'dijital imaj' kavramı, siyasi gücün sembolik olarak karmaşıklaştırılmış temsilinin her yerde bulunan bir yeri olarak sorunsallaştırılmaktadır. Tematik bir teorik çalışma ile yukarıda belirtilen figürler, potansiyeller, olumsallıklar ve 'dijital imaj'ınn kamusal alandaki özgürleştirici sınırlılıkları değerlendirilmekte ve siyasi katılımın kapasiteleri ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to analyze how the conditions of democratic discourse and political presence are being transformed by digital images as omnipresent information and communication codifiers in the early 21st century. This study focuses on an interdisciplinary intersection of critical theory and media philosophy by positioning Vilem Flusser's new media ontology into the Jürgen Habermas' normative theoretical framework he revisited on the public sphere. With a synthesized methodological approach, study aims to reconstruct and clarify certain key concepts such as telematic society, technical image, communicative rationality, refeudalization of public sphere etc... before scrutinizing further on how these conceptualizations actualize today's contemporary digital media spaces. Furthermore, the concept of 'digital image' is problematized as an omnipresent locus of symbolically complexified representation of political power. With a thematic theoretical study of abovementioned figures, potentials, contingencies and the emancipatory limitations of 'digital image' in the public sphere are evaluated and capacities of political participation are exposed.