The European Union AI act and its implications for human resource management: Legal frameworks, challenges, and opportunities
Avrupa Birliği yapay zeka yasası ve insan kaynakları yönetimi üzerine etkileri: Yasal çerçeveler, zorluklar ve fırsatlar
- Tez No: 1000941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE AŞÇIOĞLU ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği Yapay Zekâ Yasası'nın insan kaynakları yönetimi üzerindeki etkilerini incelemekte ve iş yerinde yapay zekâ uygulamalarının sunduğu fırsatları ve karşı karşıya olduğu zorlukları analiz etmektedir. Yapay zekâ teknolojilerinin hızla gelişmesi ve kurumsal süreçlere entegrasyonu ile İK departmanları özellikle işe alım, performans değerlendirme ve çalışan etkileşimi alanlarında yapay zekâ sistemlerinin yaygınlaştığı temel alanlardan biri haline gelmiştir. Bu çalışma, dünya çapında yapay zekâyı düzenleyen ilk kapsamlı yasal çerçeve olan AB Yapay Zeka Yasasının bu gelişmeleri nasıl ele aldığını ve özellikle istihdam bağlamında yüksek riskli uygulamalara yönelik getirdiği uyum yükümlülüklerini risk temelli bir yaklaşımla ortaya koymaktadır. Araştırma, AB Yapay Zekâ Yasasının hukuki analizini; kurumsal uygulamalar, sektörel eğilimler ve teknolojik örneklerle birleştirerek değerlendirmektedir. Resmî mevzuat, kurumsal raporlar, profesyonel analizler ve yapay zekâ çıktıları gibi kaynaklardan yararlanarak; verimlilik artışı ve stratejik karar alma gibi faydaların yanı sıra önyargı, şeffaflık eksikliği ve veri kötüye kullanımı gibi riskleri de ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, yapay zekâ İK süreçlerini operasyonel yükleri azaltarak ve veri temelli karar süreçlerini destekleyerek geliştirebilir; ancak bu uygulamalar etik ilkelerle ve yasal güvencelerle uyumlu olmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the consequences of the EU AI Act on HR management by evaluating the potential and difficulties presented by AI applications in the workplace. As AI technologies swiftly develop and penetrate organizational functions, HR departments have emerged as pivotal arenas for the incorporation of AI systems, particularly in recruitment, performance assessment, and employee engagement. The study examines the EU AI Act, the first extensive legislative framework governing AI, and its response to these advancements via a risk-based methodology that categorizes AI systems and defines compliance requirements for high-risk applications, particularly in employment settings. The study integrates a legal examination of the EU AI Act with an assessment of practical applications, business methodologies, and technology-oriented trends in human resources. It utilizes official legislation, institutional reports, professional analyses, and AI tool outputs to highlight both the possible advantages—such as enhanced efficiency and strategic decision-making—and the hazards, including bias, opacity, and data misuse. The study suggests that although AI can substantially improve HR operations by automating laborious jobs and facilitating data-driven decisions, its implementation must adhere to ethical standards and legal protections. The EU AI Act provides a framework for enterprises seeking to implement AI safely and transparently in human resources processes.