RFID ve IOT teknolojileri ile anne bebek takibi ve güvenliği
Mother and baby tracking and safety with RFID and IOT technologies
- Tez No: 1000990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVCAN KAHRAMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ OKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
Özet
Sağlık hizmetlerinde dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte hasta güvenliği, özellikle de yenidoğan güvenliği, çok boyutlu bir problem alanı hâline gelmiştir. Yenidoğan servislerinde yaşanabilecek güvenlik ihlalleri, yalnızca bireysel mağduriyetlere değil; aynı zamanda sağlık kurumları açısından ciddi etik, hukuki ve yönetsel sonuçlara yol açabilmektedir. Bu bağlamda anne–bebek eşleştirme süreçlerinde insan hatasına dayalı geleneksel yöntemlerin yetersiz kaldığı ve dijital, otomatik çözümlere duyulan ihtiyacın arttığı görülmektedir. Bu tez çalışmasında, yenidoğan güvenliğini artırmaya yönelik olarak Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojilerine dayalı bütünleşik bir anne–bebek güvenlik sistemi önerilmiştir. Önerilen sistem; anne ve yenidoğanın otomatik olarak eşleştirilmesini, hastane içi hareketlerin gerçek zamanlı izlenmesini ve olası güvenlik ihlallerinin anlık olarak tespit edilmesini amaçlamaktadır. Sistem mimarisi, algılama, iletişim, veri işleme ve uygulama katmanlarından oluşan modüler ve ölçeklenebilir bir yapı temel alınarak tasarlanmıştır. Çalışma kapsamında sistemin donanım ve yazılım bileşenleri ayrıntılı biçimde incelenmiş; RFID ve IoT tabanlı altyapının siber güvenlik riskleri STRIDE tehdit modelleme yaklaşımı kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca olası saldırı senaryoları değerlendirilmiş, risk analizi yapılmış ve bu risklere karşı uygulanabilecek teknik ve yönetsel güvenlik önlemleri ortaya konulmuştur. Kişisel sağlık verilerinin korunması açısından sistem, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ve ilgili uluslararası standartlar çerçevesinde ele alınmıştır. Sonuç olarak bu tez, yenidoğan güvenliğini yalnızca fiziksel önlemlerle sınırlı bir alan olarak değil; dijitalleşme, siber güvenlik ve veri mahremiyeti boyutlarıyla birlikte ele alan bütüncül bir yaklaşım sunmaktadır. Önerilen sistemin, sağlık kurumlarında uygulanması durumunda hasta güvenliğini artıracağı, operasyonel verimliliği destekleyeceği ve sağlık hizmetlerine duyulan güveni güçlendireceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid digital transformation of healthcare services, patient safety—particularly newborn safety—has become a complex and multidimensional challenge. Security incidents in neonatal units may result not only in individual harm but also in serious ethical, legal, and organizational consequences for healthcare institutions. Traditional, human-dependent identification and matching processes are increasingly insufficient, highlighting the need for automated and digital security solutions. In this thesis, an integrated mother–infant security system based on Radio Frequency Identification (RFID) and Internet of Things (IoT) technologies is proposed to enhance newborn safety. The proposed system aims to automate mother–infant matching, monitor in-hospital movements in real time, and detect potential security violations instantly. The system architecture is designed using a modular and scalable layered model consisting of sensing, communication, data processing, and application layers. The study provides a detailed examination of the system's hardware and software components and analyzes cybersecurity risks associated with RFID and IoT infrastructures using the STRIDE threat modeling approach. Potential attack scenarios are evaluated, a comprehensive risk analysis is conducted, and both technical and organizational security countermeasures are proposed. In terms of data protection, the system is assessed in compliance with the Turkish Personal Data Protection Law (KVKK) and relevant international standards. As a result, this thesis presents a holistic approach to newborn safety by addressing not only physical security but also digital transformation, cybersecurity, and data privacy dimensions. The proposed system is expected to enhance patient safety, improve operational efficiency, and strengthen public trust in healthcare services when implemented in hospital environments.