Okul öncesi öğretmenlerinin dijital okuryazarlık düzeyleri ile teknolojik pedagojik alan bilgileri arasındaki ilişki
The relationship between preschool teachers' digiital literacy levels and their technologi̇cal pedagogical content knowledge
- Tez No: 1000989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜHAN YEŞİL DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin dijital okuryazarlık düzeyleri ile teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu düzeylerin çeşitli sosyo-demografik ve mesleki değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırma nicel araştırma yaklaşımlarından ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Çalışma grubunu, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan ve uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 72 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Dijital Okuryazarlık Ölçeği ve Okul Öncesi Öğretmenlerine Yönelik TPAB Ölçeği aracılığıyla çevrim içi ortamda toplanmış ve SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, dijital okuryazarlık düzeyleri ile TPAB düzeyleri arasında orta düzeyde, pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Dijital okuryazarlık düzeylerinin eğitim durumu ve dijital eğitim alma durumuna göre anlamlı biçimde farklılaştığı; TPAB düzeylerinin ise eğitim durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, okul öncesi öğretmenlerinin dijital okuryazarlık yeterliklerinin TPAB gelişiminde önemli bir belirleyici olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between preschool teachers' digital literacy levels and their Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) levels, and to determine whether these levels differ according to various socio-demographic and professional variables. The study was conducted using a quantitative research approach based on the relational survey model. The study group consisted of 72 preschool teachers working in public and private preschool institutions affiliated with the Ministry of National Education, selected through a convenience sampling method. Data were collected online using a Personal Information Form, the Digital Literacy Scale, and the TPACK Scale for Preschool Teachers, and were analyzed using the SPSS statistical package program. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson Correlation analysis were employed in the data analysis process. The findings of the study revealed a moderate, positive, and statistically significant relationship between digital literacy levels and TPACK levels. It was determined that digital literacy levels differed significantly according to educational level and participation in digital training, while TPACK levels showed a significant difference only with respect to educational level. The results indicate that preschool teachers' digital literacy competencies constitute an important predictor of their TPACK development.