Fartlek ve interval antrenman metotlarının sedanterlerin vücut kompozisyonları üzerine etkileri
The effects of fartlek and interval training methods on body composition of sedentary individuals
  1. Tez No: 1000991
  2. Yazar: HAKAN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERT AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, interval ve fartlek antrenmanlarının sedanter bireylerin vücut kompozisyonu üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, Amasya ilinde yaşayan, 30–45 yaş aralığında, sedanter özellik gösteren toplam 45 erkek birey oluşturmaktadır. Çalışmaya katılım sağlayan 45 erkek birey 8 hafta süresince haftada 3 gün tercihen birbiri ardına gelmeyen günlerde aktif olarak 30 dakika kardiyo egzersizi yapmıştır. Çalışmanın bütünlüğünü oluşturan 45 katılımcının deney grubundaki ilk 15 kişisi fartlek antrenman grubu, toplamda 30 dakika, egzersiz şiddetini düzensiz artırarak ve azaltarak yüksek ve düşük yağ yakım nabız aralığında kardiyo egzersizi yapmıştır. Deney grubunun ikinci 15 kişisini oluşturan grup ise interval antrenman grubu olarak tanımlanmaktadır. İnterval grubunu oluşturan katılımcılar şiddetini sistemli olarak azaltıp artırdığı düşük ve yüksek yağ yakım nabız aralıklarında, 30 dakika kardiyo egzersizi yapmıştır. Kontrol grubundan oluşan son 15 kişilik grup ise sedanter yaşam alışkanlıklarına devam etmiş ve sadece ön test-son teste tabi tutulmuştur. 8 haftalık çalışmaya başlamandan önce katılımcılardan deney grubunu oluşturan bireyler sağlık kontrolünden geçmiş ve egzersiz yapmaya elverişli olduklarına yönelik klinik rapor almıştır. Çalışma öncesi katılımcıların egzersiz şiddeti (yağ yakım nabız aralığı) karvonen formül ile belirlenmiş olup, borgskala yöntemiyle sağlaması yapılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ön test son test kontrol gruplu kişilik grup deneysel desen ile modellenmiş ve katılımcılar kontrol, fartlek ve interval grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak vücut analiz ölçümleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde Betimleyici İstatistikler, Bağımsız Örneklemler T-Testi ve One-Way ANOVA testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçları, kontrol ve fartlek gruplarında ön test ve son test ölçümleri arasında vücut kompozisyonu açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadığını göstermiştir. İnterval grubunda ise yalnızca Vücut Kitle İndeksinde (VKİ) ön test ve son test arasında anlamlı bir düşüş tespit edilmiştir. Son test ölçümlerine göre yapılan gruplar arası karşılaştırmalarda; yağsız kütle ve kas oranlarının fartlek ve interval grubunda kontrol grubuna kıyasla daha yüksek olduğu, yağ miktarı, sıvı miktarı, obezite derecesi (VKİ), bazal metabolizma hızı ve iç yağlanma değişkenlerinde gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, interval ve fartlek antrenmanlarının sedanter bireylerde vücut kompozisyonu üzerinde etkili olabildiğini ve bu antrenman türlerinin fiziksel uygunluğun geliştirilmesinde uygulanabilir yöntemler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of interval and fartlek training on the body composition of sedentary individuals. The sample of the study consists of a total of 45 sedentary male individuals aged between 30 and 45 living in the province of Amasya. The participants performed 30 minutes of active cardio exercise three days a week, preferably on non-consecutive days, for a period of 8 weeks. Among the 45 participants, the first 15 individuals in the experimental group were assigned to the Fartlek training group; they performed 30 minutes of cardio exercise by irregularly increasing and decreasing the exercise intensity within high and low fat-burning heart rate zones. The second 15 individuals of the experimental group were defined as the Interval training group. Participants in the interval group performed 30 minutes of cardio exercise in high and low fat-burning heart rate zones with systematically varied intensities. The final group of 15 individuals served as the control group, which maintained their sedentary lifestyle habits and was only subjected to pre-test and post-test measurements. Before the 8-week intervention, participants in the experimental groups underwent health screenings and obtained clinical reports confirming their fitness for exercise. The exercise intensity (fat-burning heart rate zone) was determined using the Karvonen formula and verified via the Borg Scale. The research was modeled using a pre-test/post-test control group experimental design, one of the quantitative research methods, and participants were divided into three groups: control, fartlek, and interval. Body composition analysis measurements were utilized as the data collection tool. Descriptive statistics, Independent Samples T-Test, and One-Way ANOVA tests were employed for data analysis. The results indicated no statistically significant difference in body composition between pre-test and post-test measurements for the control and fartlek groups. In the interval group, a significant decrease was detected only in the degree of obesity between the pre-test and post-test. In the inter-group comparisons conducted according to post-test measurements, it was determined that fat-free mass and muscle ratios were higher in the fartlek and interval groups compared to the control group. Furthermore, significant differences were found between the groups in variables such as fat mass, total body water, degree of obesity, basal metabolic rate, and visceral fat. The findings suggest that interval and fartlek training can be effective on the body composition of sedentary individuals and that these training types are applicable methods for improving physical fitness.