Görünür ışık haberleşme sistemlerinde görüntü iletimi
Image transmission in visible light communication systems
- Tez No: 1001027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Görünür Işık İletişim (VLC) sistemlerinde Değişken Darbe Konum Modülasyonu (VPPM) tabanlı bir görüntü iletim sistemi incelenmiştir. Farklı karartma seviyeleri altında görüntü iletim performansı analiz edilerek, aydınlatma ve haberleşme gereksinimleri birlikte değerlendirilmiştir. Çalışmada, görüntü kalitesini ciddi şekilde etkileyen En Anlamlı Bit (MSB) üzerinde oluşan yanlış alarm hatalarını düzeltmeye yönelik Yanlış Alarm Hata Düzeltme (YAHD) adlı yeni bir algoritma önerilmiştir. Önerilen yöntem, geleneksel hata düzeltme tekniklerinden farklı olarak fazladan artık bit kullanımına ihtiyaç duymamakta ve MSB hatalarını komşu piksellerin değerlerinden yararlanarak düzeltmektedir. Benzetim sonuçları, yalnızca VPPM iletim şemasını kullanan alıcıyı temsil eden Geleneksel Yöntem (G.Y.) ile karşılaştırmalı olarak elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, önerilen algoritmanın Bit Hata Oranı (BER) açısından sınırlı iyileştirme sağlamasına rağmen, Tepe Sinyal- Gürültü Oranı (PSNR) ve Yapısal Benzerlik İndeksi (SSIM) metriklerine göre görüntü kalitesinde belirgin artışlar sağladığını göstermektedir. Bu bulgular, YAHD algoritmasının VLC tabanlı görüntü iletim uygulamaları için etkili ve verimli bir çözüm sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an image transmission system based on Variable Pulse Position Modulation (VPPM) in Visible Light Communication (VLC) systems is investigated. The image transmission performance is analyzed under different dimming levels, and illumination and communication requirements are jointly evaluated. In this study, a novel algorithm called False Alarm Error Correction (FAEC) is proposed to correct false alarm errors occurring in the Most Significant Bit (MSB), which severely affect image quality. Unlike conventional error correction techniques, the proposed method does not require the use of additional redundant bits and corrects MSB errors by exploiting the values of neighboring pixels. The simulation results are obtained through a comparative analysis with the Conventional Method (C.M.), which represents a receiver employing only the VPPM transmission scheme. The results demonstrate that although the proposed algorithm provides limited improvement in terms of Bit Error Rate (BER), it achieves significant enhancements in image quality according to the Peak Signal-to-Noise Ratio (PSNR) and Structural Similarity Index (SSIM) metrics. These findings indicate that the FAEC algorithm offers an effective and efficient solution for VLC-based image transmission applications.