Türkiye'de yayımlanmış basılı okul öncesi keman eğitim metotlarının incelenmesi
An analysis of printed preschool violin education methods published in Turkey
- Tez No: 1001093
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN GÖBELEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de yayımlanmış basılı okul öncesi keman eğitim metotları, okul öncesi dönem çocuğunun fiziksel ve bilişsel gelişim özellikleri ile kavramsal öğrenme süreçleri çerçevesinde incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında; Eta Cohen'in Keman Metodu-Hazırlık Kitabı (E. Cohen., C. Brown), Küçük Kemancı (S. Coşkuner), Erken Keman Eğitimi Metot 1 (N. Atasoy), Renklerle Müzik ve Keman Eğitimi- Oyunlarla Öğreniyorum (E. Çağlar), Renklerle Keman Öğreniyorum (İ. Teköz) metotları incelenmiştir. İnceleme kapsamında sahada en yaygın kullanılan materyaller olması sebebiyle yalnızca basılı metotlar kullanılmıştır, dijital materyaller incelemenin kapsamı dışında bırakılmıştır. Araştırma sonuçlarına dayanarak, erken yaş keman eğitimine yönelik metotların, ilgili yaş grubunun gelişimsel özellikleri esas alınarak hazırlanması ve erken yaşta keman eğitimiyle ilgilenen eğitmenlerin bu incelemelerden yararlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, printed pre-primary violin education methods published in Turkey were examined within the framework of the physical and cognitive developmental characteristics and conceptual learning processes of pre-primary children. Within the scope of the research, the following methods were examined: Eta Cohen'in Keman Metodu-Hazırlık Kitabı (E. Cohen, C. Brown), Küçük Kemancı (S. Coşkuner), Erken Keman Eğitimi Metot 1 (N. Atasoy), Renklerle Müzik ve Keman Eğitimi – Oyunlarla Öğreniyorum (E. Çağlar), and Renklerle Keman Öğreniyorum (İ. Teköz). Since these materials are among the most commonly used resources in practice, the study was limited to printed methods only; digital materials were excluded from the scope of the analysis. Based on the research findings, it is recommended that methods intended for early-age violin education be designed in accordance with the developmental characteristics of the relevant age group, and that educators involved in early-age violin education benefit from the findings of this study.