Göçmen girişimciliği üzerine bir inceleme: Bursa'daki Ukraynalı kadınların girişimcilik eğilimleri
Ukrainian immigrants' inclination towards entrepreneurship: Bursa example
- Tez No: 1001092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH OĞRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Göçmen girişimciliğinin, göçmenlerin hayatlarını dönüştürme potansiyeline sahip olduğu değerlendirilmektedir. Girişimcilik sayesinde hem bireylerin kendileri hem de diğerleri için iş olanaklarının yaratılabildiği, topluma değerli ürün ve hizmetlerin sunulabildiği, ayrıca aidiyet ve amaç duygusunun oluşturulabildiği görülmektedir. Ancak, girişimcilik yolunun zorluklarla dolu olduğu bilinmektedir. Sermaye, eğitim ve dil bariyerleri gibi önemli engellerle karşılaşıldığı ve yeni bir ülkede işletme kurup yönetmenin zor olabildiği gözlemlenmektedir. Bu zorluklara rağmen, göçmen girişimcilerin başarı hikayelerine de sıklıkla rastlanmaktadır. Örneğin; gıda, konaklama, teknoloji ve moda gibi sektörlerde başarılı işletmelerin kurulduğu bilinmektedir. Göçmen girişimciliğinin desteklenmesiyle, göçmenlerin yerel ekonomilere katkıda bulunma potansiyelinin açığa çıkarılabileceği ve toplumlarında olumlu değişim yaratılmasına yardımcı olunabileceği öngörülmektedir. Göçmen girişimciliği dünya literatüründe uzun süredir yer almasına karşın, ülkemizde Suriye savaşı sonrası gerçekleşen yoğun göç dalgası ile son on yılda çalışma alanı bulabilmiştir. Mevcut çalışmaların çoğunlukla Suriyeliler üzerine yoğunlaştığı, ancak 2022 yılında başlayan Ukrayna-Rusya savaşı sonrasında ülkeye sığınanlar dahil olmak üzere, Ukrayna vatandaşları özelinde yeterli çalışmanın yürütülmediği tespit edilmiştir. Bu çalışmada, Ukraynalı göçmen girişimci kadınların göç ettikleri topluma sosyo-ekonomik entegrasyonu için girişimcilik olgusunun nasıl bir araç olarak görüldüğü analiz edilmektedir. Göçmen kadın girişimcilere yönelik gerçekleştirilen anketler neticesinde, katılımcıların girişimcilik eğilimlerinin haritasının çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Migrant entrepreneurship has the potential to transform migrants' lives. Through entrepreneurship, migrants can create jobs for themselves and others, provide valuable goods and services to their communities, and build a sense of belonging and purpose. However, the entrepreneurial path is fraught with challenges. Refugees face significant barriers such as capital, education and language barriers, and starting and managing a business in a new country can be challenging. Despite these challenges, success stories of migrant entrepreneurs are also common. For example, migrants have established successful businesses in sectors such as food, hospitality, technology and fashion. By supporting migrant entrepreneurship, we can unlock the potential of migrants to contribute to local economies and help them create positive change in their communities. Although migrant entrepreneurship has been in the world literature for a long time, it has only found a field of study in the last decade due to the intense wave of migration in our country after the Syrian war. These studies have been on Syrians, but no studies have been conducted on Ukrainian citizens, including migrants who came to our country to seek refuge after the Ukraine-Russia war that started in 2022. This study consists of an analysis of how Ukrainian migrant entrepreneurial women see entrepreneurship as a tool for their socio-economic integration into the society they migrated to. As a result of the surveys conducted on migrant women entrepreneurs, it is aimed to map their entrepreneurial tendencies.