Türk sigortacılık sektöründe çalışanların yapay zeka kaynaklı işsizlik korkusunun iş tatmini ve çalışan performansı üzerindeki etkisi
The impact of artificial intelligence-related job loss fears among employees in the Turkish insurance sector on job satisfaction and employee performance
  1. Tez No: 1001094
  2. Yazar: KAAN ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN İŞCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Sigortacılık, Business Administration, Insurance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ kullanımı birçok sektörde kendisine her geçen gün daha fazla uygulama alanı bulmaktadır. Yapay zekânın kullanım alanı bulduğu yerlerden bir tanesi olan sigortacılık alanında da gerek satış (pazarlama), satış sonrası (tutundurma), müşteri ilişkileri yönetimi, raporlama, hasar-tazminat yönetimi, yeni ürün geliştirme gerekse de bilgi işlem, vb. alanlarda sıklıkla kullanımı söz konusudur. Finans ve Teknoloji kavramlarının birleşimi ile oluşan ve ön plana çıkan Fintech kavramı dahilinde birçok sigortacılık branşında mevcut sigorta modellerini daha karlı, verimli ve etkin hale getirmek üzere dijital uygulamalar yaratmak için sigorta teknolojileri (Insurtech) kurulmaktadır. Bu sigorta teknolojileri yurtdışında özellikle silikon vadisi gibi Ar-Ge faaliyetlerinin bir bütün olarak ele alındığı bölgelerde çeşitli teşvikler ve sanayi iş birliklerinden yararlanarak faaliyetlerini sürdürmektedirler. Türkiye'de sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren kurumlar incelendiğinde bu kurumların yurtdışındaki diğer sigortacılık şirketlerine benzer olarak modern teknolojilere ve artan dijitalleşme süreçlerinden etkilendiği görülmektedir. Bu bağlamda makine öğrenmesi ve yapay zekâ kavramları sıklıkla göze çarpmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yapay zekâ teknolojilerini kullanan sigorta şirketlerinde görev yapan çalışanların, söz konusu teknolojilerin kullanımı sonucunda kişisel olarak deneyimledikleri ve büyük ölçüde işsiz kalma kaygısını içeren korku duygusunu incelemektir. Ayrıca, bu korku duygusunun çalışanlarda gelişen iş tatmini ve çalışan performansı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu bağlamda İstanbul il merkezindeki 722 sigortacılık sektörü çalışanına kolayda örnekleme yöntemiyle gönüllülük esasıyla ulaşılmıştır. Elde edilen verilerle yapılan korelasyon analizi neticesinde YZKİK ile İş Performansı arasında r=-0,361 kuvvetinde ve p<0,05 anlamlılık düzeyinde negatif yönlü bir ilişki vardır. YZKİK ile İş Doyumu arasında ise r=-0,512 kuvvetinde ve p<0,05 anlamlılık düzeyinde negatif yönlü orta düzeyde bir ilişki vardır. Yapay zekâ kaynaklı işsizlik korkusunun, iş performansı üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılan regresyon analizi istatistiksel olarak (β= -0,478; F=107,596; p=0,000) anlamlı bulunmuştur. Yapay zekâ kaynaklı işsizlik korkusunun, iş tatmini üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılan regresyon analizi istatistiksel olarak (β= -0,570; F=255,313; p=0,000) anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the use of artificial intelligence is finding an increasing number of application areas across many sectors. In the field of insurance, which is one of the areas where artificial intelligence is utilized, it is frequently used in sales (marketing), after-sales, customer relationship management, reporting, claims management, new product development, as well as information technologies, among others. Within the scope of the FinTech concept formed by the combination of finance and technology, insurance technologies (InsurTech) are being established to create digital applications aimed at making existing insurance models more profitable, efficient, and effective across many insurance branches. These insurance technologies continue their operations abroad, particularly in regions such as Silicon Valley where R&D activities are addressed holistically, by benefiting from various incentives and industry collaborations. When institutions operating in the insurance sector in Turkey are examined, it is observed that, similar to insurance companies abroad, these institutions are exposed to modern technologies and increasing digitalization processes. In this context, the concepts of machine learning and artificial intelligence frequently stand out. Within the scope of the problem of this thesis, the fear felt personally by insurance company employees who use artificial intelligence largely involving the fear of unemployment as a result of the use of technologies in relevant fields and the effects of this fear on employee job satisfaction and job performance have been investigated. In this context, 722 employees in the insurance sector in the central district of Istanbul were reached through convenience sampling on a voluntary basis. Correlation analysis performed with the data obtained shows that there is a negative relationship between YZKİK and Job Performance with a strength of r=-0.361 and a significance level of p<0.05. There is a medium-level negative relationship between YZKİK and Job Satisfaction with a strength of r=-0.512 and a significance level of p<0.05. The regression analysis conducted to determine the effect of fear of unemployment caused by artificial intelligence on job performance was found to be statistically significant (β = -0.478; F = 107.596; p = 0.000). The regression analysis conducted to determine the effect of fear of unemployment caused by artificial intelligence on job satisfaction was found to be statistically significant (β = -0.570; F = 255.313; p = 0.000).