Sanayileşme sürecinde kapitalist girişimin doğuşu
Emergence of capitalist enterprise and theory of firm in the industrialization process
- Tez No: 100112
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGUN TÜRKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Yalçıntaş, Altuğ, Sanayileşme Sürecinde Kapitalist girişimin ve Firma Teorisinin Doğusu, Yüksek Lisans Tezi, Tez Danışmanı: Prof. Dr. Ergun TÜRKCAN, 139 sayfa. Çalışma XVHI. yüzyılın kabaca son çeyreği ile XIX. yüzyılın sonu arasındaki dönemde girişimcilik ve firma teorisinin evrimini çözümlemeyi amaçlamaktadır. Ancak bu salt bir iktisadi tarih çalışması değil aynı zamanda, üretim ilişkilerini bu şekilde sınıflandırmanın iktisadi düşünce açısından da anlamlı olduğundan hareketle girişimcilik ve firma teorisinin evriminin, teorinin üzerinde etkili olan nesnel faktörlerle beraber incelendiği bir çalışmadır. Bu nedenle düşünürler kendilerini çevreleyen iktisadi çerçeve içinde okunmaktadır. Çalışmanın ilk üç bölümü söz konusu dönemin nesnel koşullarının çözümlemesini içermektedir. XVIII. yüzyılın son çeyreğini, diğerinden ayıran nedenler nelerdir? Bu dönemde üretimin organizasyonu hangi yollarla yapılmaktadır? Kapitalistin ortaya çıkması, putting-out system ve domestic industry ile fabrika sistemi ve ticaretin genişlemesi vs.“Firma”lar {company) toplam üretimin ya da Avrupa, İngiltere ve deniz aşırı piyasalardaki ticaret faaliyetinin ne kadarından sorumludur? Bir tekelleşme durumundan söz edilebilir mi? Yoksa, rekabet mi baskındır? Rekabetin niteliği nedir (fiyat rekabeti, ürün rekabeti vs.)? Beşinci bölümde ise ilk üç bölümde alt yapısını oluşturduğunuz kurgunun ışığında iktisat teorisinin hangi açılardan farklılaştığı ile ilgilenmekteyiz. Bu bölüm esas itibariyle Adam SMITH'fen Alfred MARSHALL'a girişimcilik ve firma teorisinin evrimini kapsamaktadır. Ancak teorik düzlemde sorulan her sorunun firma teorisine hangi açılardan katkı yaptığı tartışılırken diğer taraftan bu soruların nesnel yapıyla taşıdığı uyuma dikkat çekmekteyiz. Düşünürler arasındaki bağlar ve farklar, yine, iktisadi dönüşüm ile değerlendirilerek ele alınmaktadır. 141
Özet (Çeviri)
Summary Yalçıntaş, Altuğ, EMERGENCE OF CAPITALIST ENTERPRISE and FIRM THEORY in the INDUSTRIALIZATION PROCESS. MA Thesis, Advisor: Prof. Dr. Ergun TÜRKCAN, 139 pages. The MA thesis titled Emergence of Capitalist Enterprise & Firm Theory in the Industrialization Process considers how the capitalist enterprise emerged and evolved during the industrialization process. It includes the first instances seen in Italy and Holland and focuses especially on the evolution into industrial firms. Therefore, the period of the study is limited within the 16th century European expansion and the last quarter of the nineteenth century. In the first chapter, the emergence of capitalist as an economic and political actor is taken into consideration. It is discussed how capitalist class triumphed over the feudal aristocrats, and gained the economic power as well as the political power. It concludes that political aspect of the issue is strictly related with the economic evolution of the transition. The chapter also includes the related subjects such as the emergence of working class, monopolization of firms, the differing relation between science and technology and its different effects on the role of capitalist in industrial organizations. The second chapter shortly focuses on the cotton, iron and steel industries in order to investigate and observe the typical forms of industrial organizations. In the following the first company organizations are taken into consideration. The reason for studying the early instances is that many characteristics of the industrial firms were formed before the industrial period; for instance, the characteristics of joint stock companies such as East India Company, Turkey Company. Although many of them depend mainly on trade economy, not industrial processes, thefr logic of gathering and forming of partnership sheds light on the industrial instances. In the forth chapter it is discussed that emergence of“railway economy”and petrol industry changed the structure of industrial enterprises. Standard Oil Company, for instance, can be counted as the first industrial monopoly, which completely resulted from different processes of trade monopolies. Du Pond is also the first example of modern multi- departmental organisations. The reason for the occurrence of industrial monopolies lies in the characteristics of these industries. These are also effective on the evolution of economic 142theory. The fifth chapter, in the light of previous explanations, especially aims to construct a passage to analyze the theoretical studies on firm theory including Adam Smith, Augustin Cournot, Jules Dupuit, Frederick Winslow Taylor, Alfred Marshall and micro-economic firm theory. This part will also be helpful to understand the theoretical and ideological evolution during the industrialisation. 143