Türkmenistan doğal gazı ve uluslararası piyasalara ulaştırılması
The Natural gas of Turkmenistan and problems of transportation to international markets
  1. Tez No: 100113
  2. Yazar: DÖVLETGELDİ ABDILVELİYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Dünyanın dördüncü büyük doğal gaz rezervine sahip olan Türkmenistan'ın gerek siyasi, gerekse de iktisadı hayatında doğal gaz son derece önemli bir hammadde olarak yer almaktadır. Doğal gazdan elde edilen gelir, Türkmenistan'ın toplam gelirinin önemli bir kısmını teşkil etmektedir. Bu nedenle Türkmenistan, sahip olduğu doğal gaz rezervlerini uluslararası piyasada değerlendirerek, siyasi bağımsızlığım kuvvetlendirmek, iktisadi kalkınmayı hızlandırmak ve uluslararası ekonomik sisteme entegre olmak istemektedir. Bu amaçlan gerçekleştirmek için Türkmenistan yeni boru hatlarına ihtiyaç duymaktadır. Çünkü Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra, Türkmenistan Rusya'ya giden transit doğal gaz boru hattını devralmıştır. Fakat, sonuçta Rus boru hattına bağımlı hale gelmiş ve önemli bir gelir kaybına uğramıştır. Bu nedenle Türkmenistan, Türkmenistan-İran-Türkiye-Avrupa, Trans-Hazar, Türkmenistan- Afganistan-Pakistan Doğal Gaz Boru Hattı projelerine ağırlık vermiştir. Fakat, tasarlanan bu doğal gaz boru hatları siyasi, ekonomik ve jeopolitik engellerle karşı karşıya kalmıştır. Doğal gaz bölgede faaliyette bulunan tüm devletler için kontrol altında tutulması gereken stratejik bir hammadde olarak belirmiş ve devletlerarası çıkar çatışmalarına neden olmuştur. Neticede, Türkmen doğal gazının taşınması sorun haline gelmiş, Türkmenistan'ın gelişmesine önemli bir katkı gecikme ile karşı karşıya kalmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Natural gas has an important effect on both political and economical life of Turkmenistan, which has the fourth largest natural gas reserve in the world. The revenue, gained from natural gas, constitutes an important part of Turkmenistan's total revenue. Because of this, Turkmenistan wishes to utilize its natural gas reserves on international arena. This would also strengthen its political sovereignty, speed up economical development and integrate it into the international economic system. In order to reach these goals, Turkmenistan needs to build new gas pipelines. Since Turkmenistan inherited the Soviet transit natural gas pipeline system after the collapse of the USSR and, as a result became depended on Russian line, it has undergone an important revenue loss. Because of this, Turkmenistan gives an importance to Turkmenistan-Iran-Turkey-Europe, Trans-Caspian and Turkmenistan- Afghanistan-Pakistan Natural Gas Pipelines. However, these envisaged projects face political, economic and geopolitical obstacles. Natural gas, which became an important strategic raw material, is wanted to be controlled by the states active in this region. Therefore, it causes interest conflicts between these states. In conclusion, the transportation of Turkmen natural gas became an international problem, and an important supplement for Turkmenistan's development experienced delays.