İskemik beyin hasarı sonrası aydınlık ve karanlığın nöronal sağkalım üzerine etkilerinin proteomik yaklaşımla incelenmesi
Investigation of the effect of prolonged constant light and constant dark on neuronal survival following brain injury using proteomic approaches
- Tez No: 1001127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAĞLAR BEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Biyoteknoloji, Physiology, Biotechnology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Sirkadiyen ritmin patofizyolojik süreçlerden etkilendiği bilinmektedir. Bununla birlikte sirkadiyen ritim değişimlerinin hasar sonrası iyileşme mekanizmalarını etkilediği düşünülmektedir. Bu bilgilerden yola çıkarak bu çalışmada, farelerde vasküler akımın fokal olarak bozulduğu patofizyolojik bir hasar modeli sonrası manipüle edilerek etkilenen sirkadiyen döngünün hasar-iyileşme mekanizmalarına etkilerini anlamak için orta serebral arter tıkanması modeli ile beyin felci modeli oluşturulmuştur. Serebral iskemik hasar sonrası 7 gün boyunca bozulan sirkadiyen ritim döngüsünün, hasar sonrası 7 gün boyunca normal sirkadiyen ritme sahip olan kontrol grubuna kıyasla; nöronal sağ kalıma, apoptoza ve beyin hasar durumuna olan etkileri incelenmiştir. Devamlı aydınlık grubunda, kontrol grubuna kıyasla hücresel sağkalımda istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlenmiştir. Devamlı aydınlık koşuluna maruz kalan farelerde kontrol grubuna kıyasla apoptotik hücre ölümünde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalma saptanmıştır. Hasar alanı değerlendirmesinde sürekli aydınlık grubunda ipsilateral enfarktüs alanın anlamlı şekilde azaldığı belirlenmiştir. Elde edilen anlamlılığı incelemek, hasar-iyileşme mekanizmalarına olan etkileri derinlemesine ele almak amacıyla gerçekleştirilen proteomik analizler ile bu mekanizmalarda etkin rol oynayan ve ifadeleri anlamlı olarak değişen proteinler belirlenmiştir. Proteomik analizler sonucunda 46 proteinin yalnızca aydınlık koşullarında, 60 proteinin yalnızca karanlık koşullarında ve 279 proteinin ise hem aydınlık hem karanlık durumunda ortak olarak ifade düzeyinde değişiklik gösterdiği saptanmıştır. Elde edilen proteinler üzerinden yapılan biyoinformatik analizler sonucunda, hasar sonrası sirkadiyen ritim değişiminin protein ve sinyal iletim mekanizmaları bazında aydınlatılmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Circadian rhythm disruption critically influences pathophysiological outcomes following acute brain injury. This study aimed to elucidate the molecular and cellular effects of altered lighting regimens on post-ischemic recovery in a murine model of cerebral ischemia induced by 30-minute middle cerebral artery occlusion (MCAO). Mice were randomized into three groups: a standard 12-hour light/dark control (LD), continuous light (LL), and continuous darkness (DD) for seven days. Striatal tissues were harvested for immunohistochemical evaluation and comprehensive proteomic profiling via nanoLC-MS using a shotgun approach. Immunohistochemical analysis demonstrated significant neuroprotection in the LL group. Specifically, these animals exhibited statistically significant increases in neuronal survival, alongside reduced apoptotic cell death and infarct volume compared to controls. Constant darkness yielded no similar protective benefits. Proteomic analysis identified distinct molecular signatures: 46 proteins were uniquely modulated under LL, 60 under DD, and 279 were commonly altered. Pathway enrichment analysis indicated that these proteins are predominantly implicated in metabolic regulation and proeomic profile alteration. Collectively, these findings provide novel insights into how post-ischemic light or dark exposure modulates neuronal recovery, aiming to elucidate the molecular signaling pathways and mechanisms underlying these alterations.