Acil kliniğine getirilen hasta kedilerde vena cava caudalis çapının değerlendirilmesi ve prognozdaki önemi
Evaluation of vena cava caudalis diameter in cats brought to theemergency room and its importance in prognosis
  1. Tez No: 1001142
  2. Yazar: BÜŞRA BURCU EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, çeşitli sağlık sorunları nedeniyle Selçuk Üniversitesi Hayvan Hastenesi Acil Kliniğine başvuran kedilerde klinik bulgular yanında, stabilizasyon amacıyla sıvı ikamesinden önce ve sonra vena cava caudalis (kaudal vena cava) çapının ölçülerek kollapsibilite (kaval) indeksinin hesaplanması ve intravasküler volüm durumunun tahmini amacıyla yapıldı. İnsanlarda ve diğer hayvan türlerinde kaudal vena cava çapının daralması genellikle hipovolemiye ve genişlemesi ise hipervolemiye işaret eder. Kollapsibilite indeksi ise sıvı yanıtlılığının değerlendirilmesinde önemli bilgiler verir. Bu çalışma, çeşitli sağlık sorunları nedeniyle Selçuk Üniversitesi Hayvan Hastanesi Acil Kliniği'ne başvuran, sahibinden onaylı toplam 50 adet hasta kedi (n=50) ve İç hastalıkları kliniğine genel sağlık kontrolü veya aşı amaçlı başvuran sağlıklı 20 (n=20) kedi üzerinde yürütüldü. Hastaların stabilizasyonu amacıyla sıvı ikamesine karar verilmesinde öncelikle anamnez, fiziksel klinik muayene ve laboratuvar bulguları ile ultrasonografik olarak vena cava caudalis çap ölçümleri yapıldı ve kollapsibilite indeksi hesaplandı. Çalışmanın kontrol grubunu oluşturan sağlıklı kediler ile hasta grubunu oluşturan kedilerde, stabilizasyon amacıyla sıvı ikamesi öncesi (SİÖ) ve sıvı ikamesi sonrası (SİS) verileri, sağlıklı grup ile karşılaştırıldığında, bazı klinik ve laboratuvar parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler saptandı. Araştırmada kullanılan hasta kedilerin yaş, vücut ısısı, kapiller dolum zamanı (KDZ), deri turgoru, pH, pCO₂, HCO₃⁻, baz fazlalığı (BE), iyonize kalsiyum (Ca) konsantrasyonu, hemoglobin (HGB) konsantrasyonu, ekspirasyon ve inspirasyon sırasında ölçülen kaudal vena cava (CVCmax ve CVCmin) çapı ve kaval indeks (KI) değerleri, sağlıklı kontrol grup ile istatiksel olarak anlamlı değişiklikler gösterdi (p< 0.05). Ayrıca, deneme grubunda sıvı ikamesi öncesi ve sonrası verileri karşılaştırıldığında, deri turgoru, pH, pCO₂, HCO₃⁻, baz fazlalığı (BE), laktat konsantrasyonu, CVCmax ve CVCmin değişkenlerinde sıvı ikamesine bağlı anlamlı iyileşmeler kaydedildi (p < 0.05). Kaval indeks, sağlıklı gruba göre sıvı ikamesi öncesi dönemde anlamlı şekilde daha yüksekti (p < 0.05), ancak sıvı ikamesi öncesi ve sonrası değişim istatistiksel olarak anlamlı değildi (p > 0.05). Sonuç olarak sağlıklı ve hasta kedilerde rutin fiziksel klinik muayeneler yanında, ultrasonografik olarak kaudal vena cava çap ölçümleri ve kaval indeksin hesaplanmasının intravasküler volümün tahmini ve sıvı tedavisinin izlenmesinde faydalı olabileceği belirlendi. Ancak, kedilerin boyutu ve hassasiyetleri dikkate alındığında henüz ultrason kullanımındaki bazı teknik zorluklar ve sonuçların yorumlanma güçlükleri olabileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to evaluate the intravascular volume status in cats presented to the Emergency Clinic of Selçuk University Animal Hospital with various health problems. In addition to clinical findings, the diameter of the caudal vena cava was measured before and after fluid replacement for stabilization, and the collapsibility (caval) index was calculated. In humans and other animal species, a reduction in the diameter of the caudal vena cava generally indicates hypovolemia, whereas an increase suggests hypervolemia. The collapsibility index provides valuable information in the assessment of fluid responsiveness. This study was conducted on a total of 50 client-owned cats (n=50) presented to the Emergency Clinic of Selçuk University Animal Hospital with various health problems, and 20 healthy cats (n=20) presented to the Internal Medicine Clinic for routine health examinations or vaccinations. In the decision-making process for fluid therapy aimed at patient stabilization, anamnesis, physical examination, and laboratory findings were evaluated in conjunction with ultrasonographic measurements of the caudal vena cava diameter. Subsequently, the collapsibility index was calculated. Statistically significant changes were observed in certain clinical and laboratory parameters when data from the diseased cats—both before (pre-fluid replacement, PFR) and after (post-fluid replacement, PoFR) fluid therapy for stabilization—were compared with those of the healthy control group. In the patient group, parameters such as age, body temperature, capillary refill time (CRT), skin turgor, pH, pCO₂, HCO₃⁻, base excess (BE), ionized calcium (Ca) concentration, hemoglobin (HGB) concentration, maximum and minimum diameters of the caudal vena cava (CVCmax and CVCmin) measured during expiration and inspiration, and the caval index (CI) showed statistically significant differences compared to the healthy control group (p < 0.05). Additionally, when pre- and post-fluid replacement values within the patient group were compared, significant improvements were observed in skin turgor, pH, pCO₂, HCO₃⁻, base excess (BE), lactate concentration, CVCmax, and CVCmin values following fluid therapy (p < 0.05). The caval index was significantly higher in the pre-fluid replacement period compared to the healthy group (p < 0.05); however, the change in caval index before and after fluid replacement was not statistically significant (p > 0.05). In conclusion, alongside routine physical clinical examinations, ultrasonographic measurement of the caudal vena cava diameter and calculation of the caval index may be useful in estimating intravascular volume and monitoring fluid therapy in both healthy and diseased cats. However, considering the small size and sensitivity of cats, we believe that certain technical challenges related to the use of ultrasonography and difficulties in interpreting the results may still exist.