Ratlarda deneysel olarak oluşturulan nefrolitiazis üzerine kefir'in etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of kefir on experimentally induced nephrolithiasis in rats
- Tez No: 1001154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ratlarda etilen glikol (EG) ve amonyum klorid (AK) ile deneysel olarak oluşturulan nefrolitiazis modelinde kefirin böbrek fonksiyonları biyokimyasal parametreleri, lipid peroksidasyon düzeyleri, antioksidan savunma sistemi ile histopatolojik ve immünohistokimyasal bulgular üzerindeki koruyucu etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada her grupta 10 hayvan olacak şekilde toplam 40 adet erkek Wistar albino rat kullanılmış ve hayvanlar; Kontrol, Nefrolitiazis (EG+AK), Nefrolitiazis (EG+AK)+Kefir ve Kefir grupları olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Deneysel nefrolitiazis modeli, ratlara 14 gün süreyle %0,75 EG ve %0,75 AK içeren içme suyu verilerek oluşturulmuştur. Tedavi grubuna, aynı süre boyunca günde 10 ml/kg/gün b.w. kefir oral yolla eş zamanlı olarak uygulanmıştır. Deney süresinin sonunda hayvanlardan kan ve böbrek dokusu örnekleri alınarak biyokimyasal analizler, lipid peroksidasyon belirteçleri, antioksidan savunma sistemi ile histopatolojik ve immünohistokimyasal incelemeler gerçekleştirilmiştir. Biyokimyasal analizlerde, EG+AK uygulanan grupta serum kan üre azotu (BUN), kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, ürik asit ve kreatinin düzeylerinde anlamlı artışlar ve buna bağlı olarak elektrolit dengesinde bozulma saptanmıştır. Buna karşılık, kefir uygulanan grupta bu parametrelerin fizyolojik sınırlara yaklaştığı belirlenmiştir. Lipid peroksidasyon göstergesi olan malondialdehit (MDA) düzeylerinin, EG+AK uygulanan grupta anlamlı düzeyde arttığı belirlenirken, kefir ile tedavi edilen grupta bu artışın belirgin şekilde azaldığı saptanmıştır. Buna karşılık, EG+AK grubunda antioksidan savunma sisteminin önemli bileşenleri olan glutatyon (GSH) düzeyleri ile glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve katalaz (CAT) enzim aktivitelerinde anlamlı azalma gözlenmiş; kefir uygulamasıyla birlikte bu parametrelerin anlamlı düzeyde arttığı belirlenmiştir. Histopatolojik incelemelerde, EG+AK grubunda tubuler dejenerasyon, nekroz, hiyalin silindir oluşumu, tubuler dilatasyon, inflamasyon, interstisyel fibrozis ve kalsiyum oksalat kristal birikimi gibi ciddi patolojik bulgular gözlemlenirken; kefir uygulaması ile bu lezyonların belirgin şekilde azaldığı ve böbrek dokusunun büyük ölçüde korunduğu saptanmıştır. İmmünohistokimyasal değerlendirmelerde ise EG+AK ile indüklenen böbrek dokusunda fibrotik bir belirteç olan TGF-β1 ekspresyonunun arttığı, kefir uygulamasıyla bu ekspresyonun istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, kefirin EG+AK ile indüklenen nefrolitiazis modelinde böbrek fonksiyonlarını iyileştirdiğini, oksidatif stresi azalttığını, antioksidan savunma mekanizmalarını güçlendirdiğini, histopatolojik hasarı hafiflettiğini ve fibrotik yanıtı sınırlayarak böbrek dokusu üzerinde koruyucu etki sağladığını göstermektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda kefirin, nefrolitiazis tedavisinde potansiyel bir biyoterapötik ajan olarak değerlendirilebileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the protective effects of kefir on renal function parameters, lipid peroxidation levels, antioxidant defense system, and histopathological and immunohistochemical findings were investigated in an experimental nephrolithiasis model induced by ethylene glycol (EG) and ammonium chloride (AC) in rats. A total of 40 male Wistar albino rats were used, with 10 animals allocated to each group: Control, Nephrolithiasis (EG+AC), Nephrolithiasis (EG+AC)+Kefir, and Kefir groups. Experimental nephrolithiasis was induced by administering drinking water containing 0.75% EG and 0.75% AC for 14 days. In the treatment group, kefir was administered orally at a dose of 10 mL/kg/day b.w. concurrently for the same duration. At the end of the experimental period, blood and kidney tissue samples were collected for biochemical analyses, assessment of lipid peroxidation markers, antioxidant defense parameters, and histopathological and immunohistochemical examinations. Biochemical analyses revealed significant increases in serum blood urea nitrogen (BUN), calcium, phosphorus, sodium, potassium, uric acid, and creatinine levels in the EG+AC group, accompanied by disturbances in electrolyte balance. In contrast, these parameters were found to approach physiological levels in the kefir-treated group. Malondialdehyde (MDA) levels, an indicator of lipid peroxidation, were significantly elevated in the EG+AC group, whereas a marked reduction was observed following kefir treatment. Conversely, significant decreases in glutathione (GSH) levels as well as glutathione peroxidase (GSH-Px) and catalase (CAT) enzyme activities were detected in the EG+AC group; however, these antioxidant parameters were significantly increased in the kefir-treated group. Histopathological examination revealed prominent pathological alterations in the EG+AC group, including tubular degeneration, necrosis, hyaline cast formation, tubular dilatation, inflammation, interstitial fibrosis, and calcium oxalate crystal deposition. In contrast, these lesions were markedly reduced following kefir administration, and renal tissue integrity was largely preserved. Immunohistochemical evaluation demonstrated a significant increase in the expression of the fibrotic marker transforming growth factor-beta 1 (TGF-β1) in the EG+AC-induced renal tissue, whereas kefir treatment significantly reduced this expression. Overall, these findings indicate that kefir exerts a protective effect against EG+AC-induced nephrolithiasis by improving renal function, reducing oxidative stress, enhancing antioxidant defense mechanisms, attenuating histopathological damage, and limiting fibrotic responses in renal tissue. Therefore, kefir may be considered a potential biotherapeutic agent for the management of nephrolithiasis.