Brown Swiss ineklerde intraruminal enerji bolusunun kan ß-hidroksibütirat ve süt verimi üzerine etkisi
Effects of an intraruminal energy bolus on blood β-hydroxybutyrate concentration and milk yield in Brown Swiss cows
- Tez No: 1001153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİP MURUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, doğum sonrası dönemde glukojenik substrat olarak propiyonik asidin sodyum ve kalsiyum tuzlarını içeren intraruminal bolusun oral yoldan uygulanmasının serum enerji ve protein biyobelirteçleri ile süt verimi üzerine etkisini değerlendirmektir. Toplam 22 multiparus Brown Swiss inek, buzağılamadan hemen sonra rastgele olarak iki uygulama grubundan birine atanmıştır: 1) Kontrol grubu (n = 11); 2) Buzağılamadan hemen sonra bolus uygulanan grup (Glukojenik bolus, n = 11). Kan örnekleri buzağılamaya göre −7, 0, 1, 7, 14 ve 21. günlerde, süt verimleri ise laktasyonun 4–60. günleri arasında kaydedilmiştir. Veri analizinde Grup, Zaman ve Grup×Zaman sabit etkilerini içeren tekrarlayan ölçümler modeli kullanılmıştır. Süt verimi bolus ve kontrol gruplarında benzer bulunmuştur (sırasıyla 28,64 ve 28,40 kg/gün; P > 0,05). Periparturient dönem boyunca bolus uygulamasının β-hidroksibütirat (βHBA; P = 0,978), NEFA (P = 0,260), glukoz (P = 0,813), total protein (P = 0,116), BUN (P = 0,150) ve trigliseritler (P = 0,219) üzerine anlamlı bir ana etkisi saptanmamış; hiçbir parametre için Grup×Zaman etkileşimi anlamlı bulunmamıştır (tüm P ≥ 0,560). βHBA konsantrasyonları tüm dönem boyunca subklinik ketozis eşiği olan 1,2 mmol/L'nin altında seyretmiştir (0,70–0,86 mmol/L). NEFA doğuma yakın dönemde artmış ve 21. günde azalmıştır (zaman etkisi, P = 0,002). Glukoz doğum gününde geçici olarak yükselmiş ve ardından stabilize olmuştur (zaman etkisi, P < 0,001). NEFA ve βHBA, 1. günde bolus grubunda kontrole kıyasla sayısal olarak daha düşük bulunmuş ancak bu fark istatistiksel anlam taşımamıştır. Sonuç olarak, belirgin negatif enerji dengesi (NED) gözlenmeyen koşullarda, tek doz propiyonat bazlı glukojenik bolusun süt verimi ve başlıca postpartum metabolik biyobelirteçler üzerinde ek bir yarar sağlamamıştır. Bu bulgular, glukojenik boluslarının rutin kullanımından ziyade, derin NED veya subklinik ketozis riski taşıyan ineklerde hedefli ve seçici biçimde uygulanmasının daha uygun olabileceğini düşündürmektedir
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to evaluate the effects of oral administration of a intraruminal bolus containing sodium and calcium salts of propionic acid as glucogenic substrates during the postpartum period on serum energy and protein biomarkers and milk yield. A total of 22 multiparous Brown Swiss cows were randomly assigned immediately after calving to one of two treatment groups: (1) a control group receiving no bolus supplementation (n = 11); and (2) a glucogenic bolus group receiving a bolus immediately after calving (n = 11). Blood samples were collected 7 days prior to the expected calving date, as well as 0 (calving), 1, 7 and 14 days after parturition. Milk yield was recorded from day 4 to day 60 of lactation. Data were analyzed using a repeated-measures model including the fixed effects of Group, Time, and Group × Time. Milk yield did not differ between the bolus and control groups (28,64 vs 28,40 kg/day; P > 0.05). Throughout the periparturient period, bolus administration had no significant main effects on serum β-hydroxybutyrate (βHBA; P = 0.978), non-esterified fatty acids (NEFA; P = 0.260), glucose (P = 0.813), total protein (P = 0.116), blood urea nitrogen (BUN; P = 0.150), or triglycerides (P = 0.219). No Group × Time interactions were detected for any variable (all P ≥ 0.560). Serum βHBA concentrations remained below the subclinical ketosis threshold of 1.2 mmol/L throughout the study (0.70–0.86 mmol/L). NEFA peaked around calving and declined by day 21 (time effect, P = 0.002). Glucose showed a transient increase at calving and subsequently stabilized (time effect, P < 0.001). Although NEFA and βHBA were numerically lower in the bolus group on day 1 postpartum, these differences were not statistically significant. In conclusion, under conditions where pronounced negative energy balance (NEB) was not present, a single dose of a propionate-based glucogenic bolus did not provide additional benefits on milk yield or key postpartum metabolic biomarkers. These findings suggest that routine postpartum glucogenic bolus use may be unjustified in low-risk herds, whereas a targeted application in cows experiencing deep NEB or at high risk of subclinical ketosis may be a more appropriate strategy.