Ratlarda etilen glikol deneysel nefrolitiazis modelinde amonyum kloridin etkileri ve nefrolitiaziste S100A4 ve nestin ekspresyonunun araştırılması
Effects of ammonium chloride in the ethylene glycol experimental nephrolithiasis model in rats and investigation of S100A4 and nestin expression in nephrolithiasis
  1. Tez No: 1001155
  2. Yazar: HASAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Böbrek taşlarının oluşum mekanizmasını in vivo olarak incelemek için fareler, tavşanlar, ratlar ve domuzlar dahil olmak üzere çeşitli hayvan modelleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada farklı sürelerde (7 ve 14 gün) etilen glikol (EG) (%1) ve amonyum klorid'in (AK) (% 0,5, %1 ve %2) birlikte nefrolitiazis oluşturulması modelinde AK'nın etkisinin saptanması hedeflendi. Çalışmada her grupta 7 adet erkek Wistar Albino rat olacak şekilde 9 grup oluşturuldu. Histopatolojik inceleme için Hematoksilen Eozin ve Pizzalato boyaması yapıldı.İmmunohistokimyasal incelemede, Avidin-Biotin Complex Peroksidase yöntemi uygulandı. Yaptığımız çalışmada içme suyuna %1 EG ile birlikte %2 AK ilavesi yapılan grupta ratların çoğunun öldüğü ve %2 AK ilavesinin bu tip çalışmalara uygun olmadığı belirlendi. Bu çalışmada %1 EG tek başına 7 ya da 14 gün verildiğinde ya da buna AK %0,5- %1 ve %2 dozlarında 7 gün verildiğindekristal birikimi ve histopatolojik değişiklikler açısından kontrol grubuna göre istatistiki olarak anlamlı değişklikler oluşmadığı saptandı. Çalışmada kristal birikimi, yangısal hücre infiltrasyonu ve tubul epitellerinde hidropik dejenerasyon gibi önemli değişiklikler ancak içme suyuna %1 EG ile birlikte %0,5 veya %1 oranında AK 14 gün verildiğinde tespit edildi. Bu gruplarda ayrıca yangısal hücrelerde ve intersitisyel fibroblastlarda S100A4 ekpresyonunda anlamlı artış olduğu belirlendi. Son olarak EG ve AK birlikte verildiğinde 7 ve daha fazla olmak üzere 14 gündeglomerul arteriyol endotel hücrelerinde S100A4 ekspresyonunu azaldığı saptandı
Özet (Çeviri)
Different animal models, including mice, rabbits, rats and pigs, have been developed to study the formation mechanism of kidney stones invivo.In this study, it was aimed to determine the effect of ammonium chloride in the nephrolithiasis model of ethylene glycol (EG) (1%) and ammonium chloride (AC) (0,5%, 1% and 2%) combination at different times (7 and 14 days).The study consisted of nine groups, each consisting of seven male Wistar Albino rats. Histopathological examination was performed using Hematoxylin-Eosin and Pizzalato special staining.In immunohistochemical examination, Avidin-Biotin Complex Peroxidase method was applied. In our study, it was determined that most of the rats died in the group in which 2% AC was added to the drinking water together with 1% EG and that 2% AC addition was not suitable for this type of studies. In this study, it was determined that when 1% EG was given alone for 7 or 14 days or when AC was given at doses of 0.5%, 1% and 2% for 7 days, no statistically significant changes occurred compared to the control group in terms of crystal deposition and histopathological changes.In the study, significant changes such as crystal accumulation, inflammatory cell infiltration, and hydropic degeneration in tubular epithelium were detected only when 0,5% or 1% AC was added to drinking water with 1% EG for 14 days. A significant increase in S100A4 expression was also determined in inflammatory cells and interstitial fibroblasts in these groups. Finally, when EG and AC were administered together, it was determined that S100A4 expression decreased in glomerular arteriole endothelial cells after 7 or more days and for 14 days.