Diyabet fare modelinde mısır, yonca ve çayırotu kaynaklı fermente bitki sıvılarının (PFJ) bağırsak mikrobiyotası profili üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of fermented plant juices (PFJ) derived from corn, alfalfa, and meadow grass on gut microbiota profile in a diabetic mouse model
  1. Tez No: 1001208
  2. Yazar: ASLI NUR AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN YİĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, diyabet fare modelinde mısır, yonca ve çayırotu bitkilerinden elde edilen fermente bitki sıvılarının (PFJ) bağırsak mikrobiyotası üzerindeki etkileri metagenomik yöntemlerle değerlendirilmiştir. Çalışmada 30 erkek Balb/c fare, beş gruba (Kontrol, Pozitif Kontrol, Çayırotu PFJ, Mısır PFJ ve Yonca PFJ) ayrılmıştır. Tip 2 diyabet modeli Streptozotosin (STZ) uygulamasıyla oluşturulmuş, deney süresince PFJ'ler içme suyuna ilave edilerek uygulanmıştır. Deney sonunda bağırsak örneklerinden DNA izolasyonu yapılmış, 16S rRNA geninin V3–V4 bölgeleri yeni nesil dizileme (NGS) yöntemiyle analiz edilmiştir. Alfa ve beta çeşitlilik analizleri, PFJ uygulamalarının bağırsak mikrobiyotasında dengeleyici etkiler oluşturduğunu göstermiştir. Kontrol grubunda mikrobiyal çeşitlilik en yüksek düzeyde iken, Pozitif Kontrol grubunda belirgin azalma gözlenmiştir. PFJ uygulamaları özellikle Mısır ve Çayırotu PFJ gruplarında çeşitliliğin yeniden arttığını göstermiştir. Taksonomik analizlerde bağırsak mikrobiyotasında temel şubeler olan Firmicutes ve Bacteroidota'nın baskın olduğu ve PFJ uygulamalarının bu dengeyi koruduğu belirlenmiştir. Buna ek olarak, metabolik parametrelerin değerlendirilmesi Yonca PFJ grubunun diğer tüm gruplara kıyasla en yüksek insülin düzeyini gösterdiği ve kan glukozunun anlamlı biçimde düştüğünü göstermiştir. Bu bulgular doğrultusunda, PFJ uygulamalarının diyabete bağlı mikrobiyal disbiyozisi hafiflettiği, bağırsak mikrobiyotasının yapısal çeşitliliğini desteklediği ve potansiyel bir biyoterapötik ajan olarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of fermented plant juices (PFJs) obtained from corn, alfalfa, and meadow grass on the gut microbiota in a diabetic mouse model were evaluated using metagenomic methods. Thirty male Balb/c mice were divided into five groups (Control, Positive Control, Meadow Grass PFJ, Corn PFJ, and Alfalfa PFJ). The type 2 diabetes model was induced by streptozotocin (STZ) administration, and PFJs were administered by adding them to the drinking water throughout the experiment. At the end of the experiment, DNA was isolated from intestinal samples, and the V3–V4 regions of the 16S rRNA gene were analyzed using next-generation sequencing (NGS). Alpha and beta diversity analyses showed that PFJ treatments exerted a balancing effect on the gut microbiota. Microbial diversity was highest in the Control group, whereas a significant decrease was observed in the Positive Control group. PFJ treatments particularly increased diversity in the Corn PFJ and Meadow Grass PFJ groups. Taxonomic analyses revealed that the dominant phyla in the gut microbiota were Firmicutes and Bacteroidota, and PFJ treatments helped maintain this natural balance. Furthermore, metabolic parameter evaluations indicated that the Alfalfa PFJ group exhibited the highest insulin levels and a significant reduction in blood glucose compared to all other groups. Overall, these findings suggest that PFJ treatments alleviate diabetes-related microbial dysbiosis, support the structural diversity of the gut microbiota, and may be considered potential biotherapeutic agents.