Gebelerde folik asit takviyesi ile serum B12 ve folat düzeylerinin gestasyonel diyabet riskiyle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between folic acid supplementation and serum B12 and folate levels with the risk of gestational diabetes in pregnant women
  1. Tez No: 1001209
  2. Yazar: SERENCAN YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ŞEYDA KARAÇİL ERMUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı gebelerde folik asit takviyesi kullanımı ve diyetle folat alımı ile serum folat ve B12 vitamini düzeylerinin gestasyonel diyabet riskiyle ilişkisini incelemektir. Yöntem: Çalışma, Mart-Ekim 2024 tarihleri arasında Tokat Devlet Hastanesi ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine başvuran ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 114 gebe üzerinde yürütülmüştür. Gebelere yüz yüze görüşme ile genel bilgiler, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, folik asit kullanımı, bilgi düzeyi ve farkındalığı hakkında sorular içeren bir anket uygulanmıştır. Gebelerin gebelik öncesi vücut ağırlığı sorgulanmış ve gebelik sırasındaki vücut ağırlığı ve boy uzunluğu araştırmacı tarafından ölçülmüştür. Gebelerin geriye dönük hatırlama yoluyla 24 saatlik besin tüketimi alınmıştır ve folat alımına özgü tüketim sıklığı formu uygulanmıştır. Gebelerin rutinde bakılan biyokimyasal bulguları ve oral glukoz tolerans testi sonuçları hastane sisteminden alınarak kaydedilmiştir. Bulgular: Gebelerin %34,2'si (n=39) gestasyonel diyabet (GDM) tanısı almıştır. Gestasyonel diyabet grubunda gebelik öncesi beden kütle indeksi anlamlı olarak daha yüksek (GDM: 27,07±5,73 kg/m²; GDM olmayan: 24,66±4,92 kg/m²); serum B12 vitamini düzeyleri ise daha düşük saptanmıştır (GDM: 202,70±67,15 pg/mL; GDM olmayan: 240,08±99,72 pg/mL) (p<0,05). Gebelik döneminde ortalama folik asit (FA) (GDM: 783,3±379,6 mcg/gün; GDM olmayan: 826,9±383,4 mcg/gün) ve diyet folat alım (GDM: 316,70±127,15 mcg/gün; GDM olmayan: 296,60±109,34 mcg/gün) miktarlarında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Diyet folat alımı, FA takviyesi ile açlık plazma glukozu, serum folat ve B12 vitamini düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç: Gestasyonel diyabeti olan ve olmayan gebelerin takviye kullanımı ve folat alımları açısından gruplar arası fark bulunmasa da gebelerin anne ve bebek sağlığı açısından folik asit takviye kullanımı ve folat açısından zengin besinlerin tüketimi konusunda düzenli olarak bilgilendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca GDM'li gebelerde B12 vitamini düzeylerinin düzenli olarak takip edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine the relationship between folic acid supplementation use and dietary folate intake, as well as serum folate and vitamin B12 levels, and the risk of gestational diabetes in pregnant women. Method: The study was conducted on 114 pregnant women who met the inclusion criteria and presented to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinics of Tokat State Hospital and Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital between March and October 2024. A questionnaire containing questions about general information, health information, nutritional habits, folic acid use, knowledge level, and awareness was administered to the pregnant women through face-to-face interviews. The pregnant women's pre-pregnancy body weight was recorded, and their body weight and height during pregnancy were measured. A 24-hour food intake record was obtained retrospectively, and a folate intake frequency form was administered. Routine biochemical findings and oral glucose tolerance test results were obtained from the hospital system and recorded. Results: Thirty-four percent of pregnant women were diagnosed with gestational diabetes mellitus (GDM) (n=39). The gestational diabetes group had significantly higher pre-pregnancy body mass index (GDM: 27.07±5.73 kg/m²; non-GDM: 24.66±4.92 kg/m²); and lower serum vitamin B12 levels (GDM: 202.70±67.15 pg/mL; non-GDM: 240.08±99.72 pg/mL) (p<0.05). No significant difference was found in the FA intake during pregnancy (GDM: 783.3±379.6 mcg/day; non-GDM: 826.9±383.4 mcg/day) and dietary folate intake (GDM: 316.70±127.15 mcg/day; non-GDM: 296.60±109.34 mcg/day) of pregnant women (p>0.05). No significant relationship was found between dietary folate intake and FA supplementation and fasting plasma glucose, serum folate and vitamin B12 levels (p>0.05). Conclusion: Although there was no statistically difference between groups in terms of supplement use, it can be suggested that pregnant women should be regularly informed in supplement use and the consumption of folate-rich foods. Regular monitoring of pregnant women's B12 levels can be recommended.