Ceza muhakemesi hukukunda durdurma ve yakalama
Stopped and arrest i̇n cri̇mi̇nal procedure law
- Tez No: 1001225
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN CANKAT TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde hayatın olağan akışında bir takım idari ve adli önlemlerle karşılaşabilmekteyiz. Örneğin yolda yürürken veya aracımızla seyir halindeyken kolluk kuvvetlerince durdurulup kimliğimiz sorulabilir veya bizlerden bilgi alınmak istenebilir. Kimi zamanlarda da suç işlendiğine tanıklık ederiz. Hayatın bu kadar içinden olan bu durumların Türk ceza muhakemesi hukukunda bir karşılığı durdurma ve yakalama tedbirleridir. Kamu düzeni için elzem görülen bu iki tedbir niteliğindeki işlem, salt hukuki metinlerin kuru anlatımından ziyade, toplumsal ve bireysel yaşamdaki uygulama sıklığından dolayı incelemeye değerdir. Yasalarla çizilen sınırlar ile sokakta, karakolda, adliye koridorlarında karşılaşılan gerçekler arasındaki ince, bazen de görünmez çizgiyi normatif ve uygulama düzenlemeleriyle ele almak çalışmanın ana temasını oluşturmaktadır. Kolluk görevlisinin, sokakta veya araçta, rastgele bir anda bir bireyin karşısına dikilerek“kimliğini”veya“üzerini veya aracın görünen kısmını”sorgulama yetkisi mevzuatımızda durdurma tedbiri olarak düzenlenmiştir. PVSK'da düzenlenen tedbirin gerekçesi olan“makul sebep”gerçekten bir hukuk güvencesi mi, yoksa keyfiliğe açılan bir kapı mı? Mevzuatın gri alanlarından sokağa dökülen uygulama, bireyin özgürlüğüne pek de uzun süreli bir işlem olmaması nedeni ile pek kolay temas edebilmektedir. Bu çalışmada; sıradan bir vatandaşın maruz kaldığı, hak ihlallerinin nasıl usulüne uygun şekilde“gizlenebildiğini”ve buna karşı hukuki mekanizmaların ne denli yetersiz kaldığını sorgulama gereği duyulmuştur. Yargısal denetimin sık sık etkisiz kaldığına pek çok kez şahitlik edebiliyoruz. Arasındaki sınırın pek de belirgin olmadığı durdurma işlemi ile yakalama tedbirinin ilişkisi de bir hayli önemlidir. Suçla mücadelenin sıradan bir vatandaşa en yakın hali olan adli yakalamaya geçtiğimizde ise CMK'nın sağladığı güvencelerin nasıl yorumlandığını ve kimi zaman nasıl esnetildiği çalışmamızda bir diğer inceleme konusudur. Yakalama tedbirinin, normatif düzenlemesi tatmin ediciliği ve delil toplama bahanesiyle yapılan“keyfi bir hürriyet kısıtlamasına”üzerinde incelemeler çalışmamızın bir diğer önemli konusudur. Kolluk yetkileri, savcı emirleri, hâkim kararlarına kadar zincirin her halkasındaki potansiyel zayıflık noktalarını, özellikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin“özgürlük ve güvenlik hakkı”na ilişkin düzenlemeleri ışığında mercek altına alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, we may encounter a number of administrative and judicial measures in the ordinary course of life. For instance, while walking on the street or travelling in a vehicle, we may be stopped by law enforcement officers and asked to provide identification or other information. Sometimes, we witness a crime being committed. Such situations are an integral part of life and are equivalent to stop-and-arrest measures in Turkish criminal procedure law. These two essential precautionary measures for public order are worth analysing due to their frequency of application in social and individual life rather than in legal texts. This study examines the fine line between legal boundaries and the realities encountered on the street, at the police station and in courtrooms, through normative and practical regulations. The power of a law enforcement officer to stop an individual in the street or in a vehicle at random and question their identity or the visible part of the vehicle is regulated as a stop measure in our legislation. Is 'reasonable cause', the justification for this measure as set out in the PVSK, truly a guarantee of the law, or does it open the door to arbitrariness? The practice spilling out from the grey areas of legislation onto the streets can easily infringe upon the individual's freedom since it is not a long-term procedure. This study must question how violations of the rights of ordinary citizens can be 'hidden' and how inadequate the legal mechanisms against them are. We often see that judicial review is ineffective. The relationship between the stop measure and the arrest measure, the boundary between which is unclear, is also important. Moving on to judicial arrest, the closest form of the fight. In the subsequent analysis, we shall delve into the intricacies of judicial arrest, a domain that lies at the intersection of criminal justice and everyday life. This subject will encompass an examination of the guarantees enshrined within the Criminal Procedure Code, the manner in which these guarantees are interpreted and, on occasion, stretched, and the implications thereof. The satisfactoriness of the normative regulation of the arrest measure, and the analysis of the 'arbitrary restriction of liberty' under the pretext of collecting evidence, are significant subjects of our study. The potential points of weakness in each link of the chain, from law enforcement powers, prosecutor's orders to judges' decisions, will be scrutinised, especially in the light of the European Convention on Human Rights' regulations on the 'right to liberty and security'.