Avrupa güvenliği ve ABD'nin değişen rolü: Rusya - Ukrayna Savaşı örneği
European security and the changing role of the USA: The case of the Russia – Ukraine War
- Tez No: 1001226
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Rusya'nın 2014'te Kırım'ı ilhakıyla başlayan ve 2022'de Ukrayna'ya yönelik tam kapsamlı işgale evrilen revizyonist eylemleri, kıtada bir jeopolitik uyanışı tetiklemiştir. Bu çalışma, savaşın Avrupa güvenliğini ve ABD'nin kıtadaki rolünü nasıl dönüştürdüğünü, Stephen Walt'un“Tehdit Dengesi”teorisi ve Glenn Snyder'ın“İttifak Güvenlik İkilemi”kavramı çerçevesinde analiz etmektedir. Çalışmada, Rusya'nın artan toplam gücü ve saldırgan niyetleri karşısında Avrupa Birliği'nin ve ulusal devletlerin savunma harcamalarını artırarak bir dengeleme davranışı sergilediği; ancak bu refleksin coğrafi yakınlık değişkenine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Baltık ve Doğu Avrupa devletleri sert dengeleme uygularken, Batı Avrupa daha temkinli bir strateji izlemiştir. Araştırmanın temel bulgusu, Avrupa'nın sergilediği tüm dengeleme çabalarına rağmen, Rus tehdidini caydırma noktasında ABD liderliğine ve NATO şemsiyesine olan asimetrik bağımlılığın derinleştiğidir. Bu durum, Avrupalı müttefikleri ABD tarafından“terk edilme”ve ABD'nin küresel rekabetinde“tuzağa düşürülme”korkuları arasına sıkışan bir güvenlik ikilemine sürüklemiştir. Sonuç olarak tez, Avrupa'daki güncel“Stratejik Özerklik”arayışlarının NATO'dan bir kopuş değil, bu ikilemi yönetmeye yönelik pragmatik bir“riskten kaçınma”(hedging) stratejisi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Russia's revisionist actions, starting with the annexation of Crimea in 2014 and evolving into a full-scale invasion of Ukraine in 2022, have triggered a geopolitical awakening on the continent. This study analyzes how the war has transformed European security and the US's role on the continent within the framework of Stephen Walt's“Balance of Threat”theory and Glenn Snyder's concept of“Alliance Security Dilemma”. In the study, it is determined that the European Union and national states have exhibited a balancing behavior by increasing defense expenditures in the face of Russia's increasing aggregate power and aggressive intentions; however, this reflex has differentiated according to the geographic proximity variable. While the Baltic and Eastern European states applied hard balancing, Western Europe pursued a more cautious strategy. The main finding of the research is that despite all balancing efforts exhibited by Europe, the“asymmetric dependence”on US leadership and the NATO umbrella in deterring the Russian threat has deepened. This situation has dragged European allies into a security dilemma trapped between the fears of“abandonment”by the US and“entrapment”in the US's global competition. Consequently, the thesis reveals that the current quests for“Strategic Autonomy”in Europe are not a break from NATO, but a pragmatic“hedging”strategy aimed at managing this dilemma.