The nexus between air transportation and international trade
Havayolu taşımacılığı ve uluslararası ticaret arasındaki ilişki
  1. Tez No: 1001224
  2. Yazar: AHMET ALP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR GÜMÜŞ AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Havayolu taşımacılığı, yolcu ve kargo taşımacılığı ile küresel ekonominin en önemli bileşenlerindendir. Sunduğu hızlı ve güvenilir taşımacılık hizmeti ile lojistik sistemler içinde rolü giderek önem kazanan havayolu taşımacılığının, uluslararası ticeret açısından etkileri oldukça dikkat çekicidir. Bu tez çalışmasının amacı, hava taşımacılığı ile uluslararası ticaret arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu çerçevede, Dünya Bankası'ndan elde edilen 1997-2021 dönemine ait veriler kullanılarak Asya- Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) ülkelerinde hava taşımacılığı ve uluslararası ticaret ilişkisi, kesitsel olarak artırılmış otoregresif dağıtılmış gecikme tahmincisi (CS-ARDL) kullanılarak incelenmiştir. APEC ülkelerinde ihracat modelin bağımlı değişkeni, hava kargo hacmi, hava yolcu sayısı, kişi başına düşen GSYİH ve ithalat ise bağımsız değişkenler olarak kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, hava yolcusu sayısı ve kişi başına düşen GSYİH'nin ihracat üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığını, ithalat ve hava kargo taşımacılığının ise ihracat üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Tahmin edilen katsayılara göre, ithalattaki %1'lik bir artış, kısa dönemde ihracatta %0,38'lik bir artışa yol açarken, uzun vadede %0,22'lik bir artışa neden olmaktadır. Hava kargo hacmindeki %1'lik bir artış ise kısa dönemde ihracatta %0,073'lük bir artışa yol açarken, uzun dönemde %0,045'lik bir artışa neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Air transportation, with passenger and cargo transportation, is a crucial component of the global economy. Because of its fast and reliable transportation services, the role of air transportation within logistics systems is increasingly significant. In this context, its impact on international trade is noteworthy. The main purpose of this thesis is to investigate the relationship between air transportation and international trade. In this framework, using data from the World Bank covering the period 1997- 2021, the relationship between air transportation and international trade in Asia- Pacific Economic Cooperation (APEC) countries was examined. With this purpose, the cross-sectionally augmented autoregressive distributed lag (CS-ARDL) estimator was applied. Exports were used as the dependent variable, while air cargo volume, number of air passengers, Gross Domestic Product per capita (GDP), and imports were used as independent variables. The findings reveal that air passenger numbers and GDP per capita do not have a statistically significant effect on exports, while imports and air cargo transportation have a positive and statistically significant effect on exports in APEC countries. According to the estimated coefficients, a 1% increase in imports leads to a 0.38% increase in exports in the short term, and a 0.22% increase in the long term. Similarly, a 1% increase in air cargo volume leads to a 0.073% increase in exports in the short term, and a 0.045% increase in the long term.