Experimental and numerical analyses of functionally graded graphene nanoplatelet-reinforced composite beams
Fonksiyonel derecelendirilmiş grafen nanoplatelet takviyeli kompozit kirişlerin deneysel ve sayısal analizleri
  1. Tez No: 1001255
  2. Yazar: TAHA ALPTULGA MUSTAFA HAZNEDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REZA AGHAZADEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez, değişken lamina kalınlığına sahip fonksiyonel olarak derecelendirilmiş grafen nanoplatelet takviyeli kompozit kirişlerin (FG-GPLRCBs) hem deneysel hem de sayısal analizlerini içeren bir incelemeyi sunmaktadır. Çalışmanın temel amacı, takviye dağılımının ve tabaka kalınlığı değişiminin kompozit kirişlerin statik ve titreşim davranışları üzerindeki etkisini, deneysel gözlemler ile ANSYS yazılımı kullanılarak gerçekleştirilen sayısal simülasyonların bir arada değerlendirilmesi yoluyla incelemektir. Numune üretimi, tabakalar arası karışmayı önlemek amacıyla tabakalama işlemleri arasında belirli bir bekleme süresi uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın deneysel kısmı, FG-GPLRCB numunelerinin mikroyapısal özelliklerini ve mekanik performansını karakterize etmek amacıyla Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) analizleri ve çekme testlerini kapsamaktadır. Elde edilen sonuçlar, tabaka sayısının, grafen konsantrasyonunun ve dağılım deseninin numunelerin mekanik özellikleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an investigation involving both experimental and numerical analyses of functionally graded graphene nanoplatelet-reinforced composite beams (FG-GPLRCBs) with variable lamina thickness. The primary objective of the study is to examine the influence of reinforcement distribution and layer thickness variation on the static and vibrational behavior of composite beams through a combination of experimental observations and numerical simulations conducted using ANSYS software. The specimen was produced layer by layer, with a set amount of downtime between layers to prevent interlayer mixing. The experimental component of the study includes Scanning Electron Microscopy (SEM) analysis and tensile testing to characterize the microstructural features and mechanical performance of the FG-GPLRCB specimens. The results indicate that the number of layers, graphene concentration, and reinforcement distribution pattern have a significant influence on the mechanical properties of the specimens.