Farklı orijinlere ait 1+0 yaşlı ıhlamur (Tilia sp) fidanlarında morfolojik varyasyon
Morphological variation in 1+0 year old linden (Tilia sp.) seedlings of different origins
- Tez No: 1001256
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KIRDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Zonguldak Gökçebey Orman Fidanlığı'nda üç farklı orijinden (Gökçebey, Kafkas ve Ereğli) üretilmiş 1+0 yaşlı ıhlamur fidanları materyal olarak kullanılmıştır. Fidanlar 2024 yılı Aralık ayında sökülerek Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Silvikültür Laboratuvarı'na getirilmiş ve burada çeşitli morfolojik özellikleri değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında fidan boyu (FB), kök boğaz çapı (KBÇ), Gövde taze ağırlığı (GTA), Kök taze ağırlığı (KTA), Fidan taze ağırlığı (FTA), gövde kuru ağırlığı (GKA), kök kuru ağırlığı (KKA), fidan kuru ağırlığı (FKA), kök yüzdesi (%K), katlılık indisi (GKA/KKA), gürbüzlük indisi (FB/KBÇ), kök uzunluğu (KU) ve fidan su yüzdesi (FSY) gibi morfolojik değişkenler incelenmiştir. Elde edilen veriler üzerinde ANOVA, DUNCAN ve çoklu korelasyon analizleri uygulanmıştır. Fidan boyu bakımından en yüksek ortalama değer Ereğli orijininde 26,38 cm, onu Gökçebey (24,04 cm) ve Kafkas (18,30 cm) izlemiştir. Duncan testi sonuçları, Gökçebey ve Ereğli orijinlerinin aynı istatistiksel grupta yer aldığını, her iki orijinin de Kafkas orijinine göre anlamlı derecede daha yüksek fidan boyuna sahip olduğunu göstermektedir. Kök boğaz çapı bakımından en yüksek ortalama değer 8,3425 mm ile Gökçebey orijininde ölçülmüştür. Bu değer, fidanların sahadaki tutunma başarısı açısından olumlu bir kalite göstergesi olarak değerlendirilmektedir. Ağırlık göstergeleri incelendiğinde, gövde kuru ağırlığı açısından Ereğli (1,9628 g) ve Gökçebey (1,9268 g) orijinleri birbirine oldukça yakın ve Kafkas orijininden (1,0397 g) belirgin biçimde yüksek bulunmuştur. Benzer şekilde fidan kuru ağırlığında da Gökçebey (8,2592 g) ve Ereğli (7,2852 g) orijinleri öne çıkarken, Kafkas orijini daha düşük bir ortalama değere (3,0222 g) sahip olmuştur. Bu bulgular, Gökçebey ve Ereğli orijinlerinin daha yüksek biyokütle üretme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Kök gelişimi açısından değerlendirildiğinde, en yüksek ortalama kök uzunluğu Ereğli orijininde 33,1112 cm, ardından Gökçebey'de 31,4750 cm, en düşük değer ise Kafkas orijininde 20,2367 cm olarak belirlenmiştir. Derin ve güçlü kök sisteminin fidanların araziye tutunma başarısını artırdığı dikkate alındığında, bu sonuç uygulamaya dönük önemli bir bulgu sunmaktadır. Fidan su yüzdesi bakımından ise farklı bir tablo ortaya çıkmıştır. En yüksek ortalama su yüzdesi %250,72 ile Kafkas orijininde ölçülmüş; bunu Gökçebey (%168,82) ve Ereğli (%150,93) izlemiştir. Ancak korelasyon analizleri, fidan su yüzdesinin pek çok kalite parametresiyle negatif ilişkili olduğunu göstermiştir; bu durum, yüksek su içeriğinin tek başına kalite göstergesi olarak değerlendirilmemesi gerektiğine işaret etmektedir. Genel değerlendirme yapıldığında, morfolojik kalite ölçütlerinin büyük bölümünde Gökçebey ve Ereğli orijinlerinin Kafkas orijinine kıyasla daha üstün performans gösterdiği, özellikle dengeli büyüme özellikleri nedeniyle Gökçebey orijininin ağaçlandırma uygulamaları açısından daha avantajlı bir materyal sunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, 1+0 year-old linden seedlings produced from three different origins (Gökçebey, Kafkas, and Ereğli) at the Zonguldak Gökçebey Forest Nursery were used as material. The seedlings were dug up in December 2024 and brought to the Silviculture Laboratory of the Faculty of Forestry at Bartın University, where various morphological characteristics were evaluated. The study examined morphological variables such as seedling height (SE), root collar diameter (RCD), stem fresh weight (SFW), root fresh weight (RFW), seedling fresh weight (SFW), stem dry weight (SDW), root dry weight (RDW), seedling dry weight (SDW), root percentage (%K), multiplicity index (SDW/RDW), vigor index (SEW/RCD), root length (RL), and seedling water percentage (SWP). ANOVA, DUNCAN, and multiple correlation analyses were applied to the obtained data. In terms of seedling height, the highest average value was 26.38 cm in the Ereğli origin, followed by Gökçebey (24.04 cm) and Kafkas (18.30 cm). Duncan test results show that the Gökçebey and Ereğli origins are in the same statistical group, and both origins have significantly higher seedling heights than the Kafkas origin. In terms of root collar diameter, the highest average value was measured in the Gökçebey origin with 8.3425 mm. This value is considered a positive quality indicator in terms of the success of seedling establishment in the field. When weight indicators were examined, the stem dry weight of the Ereğli (1.9628 g) and Gökçebey (1.9268 g) origins was found to be quite close to each other and significantly higher than the Kafkas origin (1.0397 g). Similarly, in terms of seedling dry weight, Gökçebey (8.2592 g) and Ereğli (7.2852 g) origins stood out, while the Caucasian origin had a lower average value (3.0222 g). These findings indicate that Gökçebey and Ereğli origins have a higher biomass production potential. In terms of root development, the highest average root length was determined in the Ereğli origin at 33.1112 cm, followed by Gökçebey at 31.4750 cm, and the lowest value was in the Caucasian origin at 20.2367 cm. Considering that a deep and strong root system increases the success of seedlings taking root in the field, this result presents an important finding for practical application. However, a different picture emerged in terms of seedling water percentage. The highest average water percentage was measured in the Caucasian origin at 250.72%; This was followed by Gökçebey (168.82%) and Ereğli (150.93%). However, correlation analyses showed that seedling water percentage was negatively correlated with many quality parameters; this indicates that high water content alone should not be considered a quality indicator. In general, it can be said that Gökçebey and Ereğli origins performed better than the Caucasian origin in most morphological quality criteria, and that Gökçebey origin, especially due to its balanced growth characteristics, offers a more advantageous material for afforestation practices.