Bilinçli farkındalık ve cinsel doyum arasındaki ilişkide öz eleştirel ruminasyon ve beden memnuniyetinin seri aracılık rolü
The serial mediating role of self-critical rumination and body appreciation in the relationship between mindfulness and sexual satisfaction
- Tez No: 1001266
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİSA SEVİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, son 2 yıl içerisinde doğum yapmış kadınlarda kişilik özelliği olarak bilinçli farkındalık, öz eleştirel ruminasyon, beden memnuniyeti ve cinsel doyum arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, kişilik özelliği olarak bilinçli farkındalığın öz eleştirel ruminasyonu azaltması ve bu azalmaya bağlı olarak beden memnuniyetinin artması ve son olarak cinsel doyumun yükselmesi hipotezi test edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiş, 18-45 yaş arası 577 kadın oluşturmaktadır. Verilerin toplanması için Sosyodemografik Bilgi Formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği, Öz Eleştirel Ruminasyon Ölçeği ve Beden Memnuniyeti Ölçeği katılımcılara çevrimiçi platformda uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson korelasyon analizi yapılmış, aracılık hipotezlerini test etmek amacıyla PROCESS Macro 4.2 kullanılarak regresyon temelli yol analizleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları, kişilik özelliği olarak bilinçli farkındalığın cinsel doyumu doğrudan ve pozitif yönde yordadığını göstermiştir. Ayrıca, kişilik özelliği olarak bilinçli farkındalığın öz eleştirel ruminasyonu azaltarak ve beden memnuniyetini artırarak cinsel doyum üzerinde dolaylı ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Bu bulgular, kişilik özelliği olarak bilinçli farkındalığın doğum sonrası kadınlarda cinsel işlevi destekleyen önemli bir psikolojik kaynak olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma bulguları literatürle karşılaştırılarak tartışılmış ve gelecekteki çalışmalar ile uygulamaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between trait mindfulness, self-critical rumination, body appreciation, and sexual satisfaction in women who have given birth within the last two years. This study tested the hypothesis that trait mindfulness reduces self-critical rumination, which consequently leads to an increase in body appreciation, and ultimately, an increase in sexual satisfaction. The research sample consists of 577 women aged 18–45 selected via a convenience sampling method. Data were collected using an online platform where participants completed the Sociodemographic Information Form, the Mindfulness Attention Awareness Scale (MAAS), the Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS), the Self-Critical Rumination Scale (SCRS), and the Body Appreciation Scale (BAS). Pearson correlation analysis was conducted to examine relationships between variables, and regression-based path analyses, utilizing Process Macro 4.2, were performed to test the mediation hypotheses. The analysis results indicated that trait mindfulness directly and positively predicted sexual satisfaction. Furthermore, trait mindfulness was found to have a significant indirect effect on sexual satisfaction by reducing self-critical rumination and increasing body appreciation. These findings suggest that trait mindfulness is an important psychological resource that supports sexual function in postpartum women. The research results are discussed in comparison with the existing literature, and recommendations for future studies and practice are provided.