Faz değiştiren malzemelerde zamana bağlı ısı transferlerinin deneysel ve sayısal incelenmesi
Experimental and numerical investigation of time-dependent heat transfer in phase change materials
  1. Tez No: 1001277
  2. Yazar: HASAN KAAN BERENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL CİHAN, PROF. DR. HASAN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi çalışmasında, RT35 HC ve CaCl26H2O faz değiştiren malzemelerin alüminyum bal peteği kanatçıklı termal enerji depolama modüllerindeki ısı depolama performansı incelenmiştir. Çalışmada öncelikle faz değiştiren malzemelerin termofiziksel özellikleri ve literatürde yaygın olarak kullanılan faz değiştiren malzeme tabanlı termal enerji depolama sistemlerine ilişkin detaylı çalışmalar yapılmıştır. Daha sonra farklı hücre çaplarına sahip (3,2-14,17 mm) alüminyum petek kanatçıklı termal enerji depolama sistemlerinin, farklı eğim açıları (0°, 20°, 35° ve 50°) için COMSOL Multiphysics, Engineering Equation Solver (EES) ve MATLAB yazılımlarından faydalanarak sayısal, analitik ve görüntü işleme analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, bu çalışma kapsamında deney düzeneği için tasarlanan dikdörtgen muhafaza modülü ile sistemin farklı konfigürasyonlarındaki termal performansı deneysel olarak incelenmiş ve elde edilen sonuçlar sayısal analizlerle karşılaştırılmıştır. Çalışmada son olarak, CaCl26H2O malzemesine SrCl26H2O ve KCl ilave ederek stabilitesinin artırılmasıyla elde edilen kompozit yapının farklı konfigürasyonlar için termal enerji depolama performansı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis, the heat storage performance of RT35 HC and CaCl26H2O phase change materials within aluminum honeycomb-finned thermal energy storage modules was investigated. In this study, first, the thermophysical properties of phase change materials were examined, and detailed investigations were conducted on phase change material–based thermal energy storage systems that are widely used in the literature. Subsequently, numerical, analytical and image-processing analyses of aluminum honeycomb-finned thermal energy storage systems with different cell diameters (3,2–14,17 mm) and various inclination angles (0°, 20°, 35°, and 50°) were performed using COMSOL Multiphysics, Engineering Equation Solver (EES) and MATLAB software. In addition, the thermal performance of the system in different configurations was experimentally investigated using a rectangular enclosure module designed for the experimental setup, and the results were compared with numerical analyses. Finally, the thermal energy storage performance of a composite structure obtained by enhancing the stability of CaCl26H2O through the addition of SrCl26H2O and KCl was evaluated for various configurations.