Kuyruk türbülans kategorilerinde düzenlemeler ve biruygulama
Revisions in wake turbulence categories and an application
  1. Tez No: 1001288
  2. Yazar: YELİZ TAKIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Trafik Kontrol Ana Bilim Dalı
Özet
Artan hava trafik talebi doğrultusunda, trafik akışının etkin şekilde yönetilmesi ve RECAT gibi gelişmiş kuyruk türbülansı ayırma konseptlerinin hayata geçirilmesi, kapasite artışı açısından kritik unsurlar olarak öne çıkmaktadır. Kuyruk türbülans ayırmaları ve pist kapasitesi havaalanı operasyonları için temel kısıtlamalardan en önemlileridir. Geleneksel ICAO kuyruk türbülansı ayırma şartları günümüz uçak karmaları arasında aşırı korumacı kalabilmektedir. Bu durum operasyonel verimlilik açısından yeniden iyileştirme ihtiyacı doğurmaktadır. RECAT (Re-Categorization) kavramı ile uçaklar kuyruk türbülans kategorilerine göre yeniden sınıflandırılmıştır. Bu çalışmada RECAT kavramı detaylı olarak açıklanarak, ICAO ve RECAT kuyruk türbülansı ayırma standartlarının pist kapasitesi üzerindeki etkisi kalkış trafikleri için simülasyon tabanlı senaryolar aracılığıyla incelenmiştir. Hazırlanan senaryolara dayalı olarak elde edilen sonuçlara göre, eşit dağılıma sahip trafik karması durumunda pist kapasitesindeki artışın en fazla olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In line with the increasing demand for air traffic, the effective management of traffic flow and the implementation of advanced wake turbulence separation concepts such as RECAT have emerged as critical factors for capacity enhancement. Wake turbulence separation minima and runway capacity constitute two of the most significant constraints in airport operations. Conventional ICAO wake turbulence separation standards may remain overly conservative for today's heterogeneous aircraft mixes, thereby necessitating further optimization from an operational efficiency perspective. Under the RECAT concept, aircraft are reclassified according to refined wake turbulence categories. In this study, the RECAT concept is explained in detail, and the effects of ICAO and RECAT wake turbulence separation standards on runway capacity are examined for departure operations through simulation-based scenarios. Based on the results obtained from the developed scenarios, it is observed that the highest increase in runway capacity occurs under traffic mix conditions with an equal distribution of aircraft categories.