Tesis Yönetiminin Müşteri Memnuniyet Algısı Üzerindeki Etkisinin İncelenmesi
Examining the Impact of Facility Management on Customer Satisfaction Perception
- Tez No: 1001289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBÜKE BÜYÜKÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, İnşaat Mühendisliği, İşletme, Urban and Regional Planning, Civil Engineering, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Taşınmaz Değerleme ve Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Tesis yönetimi, gayrimenkulün değerini artırmak, işletme maliyetlerini optimize etmek ve kullanıcı memnuniyetini sağlamak açısından kritik bir role sahiptir. Etkin tesis yönetimi; gayrimenkulün fiziksel durumu, işletme süreçleri, teknolojik altyapısı ve kullanıcı deneyimi gibi unsurları bütüncül biçimde yöneterek uzun vadeli değerini korur. Araştırmalar, tesis yönetiminin pazar değerini yükselttiğini, kiracı memnuniyetini artırdığını ve işletme maliyetlerini azalttığını ortaya koymaktadır. Sektörde faaliyet gösteren işletmelerin müşteri memnuniyetini güçlendirebilmeleri, sunulan hizmetin güvenilirliğinin sağlanması ve müşteriyle güven temelli ilişkilerin kurulmasına bağlıdır. Taahhüt edilen hizmetlerin eksiksiz biçimde yerine getirilmesi ile hizmet sağlayıcının profesyonelliği ve kurumsal güvenilirliğine yönelik algı, müşteri memnuniyetinin belirlenmesinde stratejik bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, tesis yönetimi performansının müşteri memnuniyeti algısını hangi boyutlar üzerinden ve ne ölçüde etkilediğini nicel yöntemlerle belirlemektir. Bu kapsamda, ticari faaliyet gösteren bir tesiste yönetim hizmeti alan müşterilere uygulanan anketten elde edilen veriler analiz edilmiş; oluşturulan hipotezler doğrultusunda etkileşim düzeyleri değerlendirilmiş ve bulgulara dayalı geliştirme önerileri sunulmuştur. İncelenen tesiste müşteri memnuniyetini artırmanın temel yolunun güvenilir hizmet sunumu ve güvene dayalı ilişkilerin güçlendirilmesi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca farklı tesis türlerinde ve müşteri profillerinde yapılacak çalışmaların memnuniyet algısının farklı boyutlarla ilişkili olduğunu gösterebileceği değerlendirilmektedir. Tesis yönetimi sektörü hızla büyüse de alandaki akademik araştırmaların sınırlı olması literatürde önemli bir boşluk yaratmaktadır. Bu çalışma, gayrimenkul ve tesis yönetimi disiplinlerini bütünleştirerek söz konusu boşluğun giderilmesine katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Facility management plays a strategic role in enhancing real estate value, optimizing operating costs, and ensuring user satisfaction. Through the integrated management of physical assets, operational processes, technological infrastructure, and user experience, it safeguards the long-term performance and sustainability of properties. Empirical studies indicate that effective facility management contributes to increased market value, improved tenant satisfaction, and reduced operational costs. In this context, service reliability and the establishment of trust-based relationships emerge as critical determinants of customer satisfaction. The consistent fulfillment of service commitments, along with perceptions of professionalism and corporate credibility, significantly influence satisfaction levels. This study aims to quantitatively examine the dimensions and extent to which facility management performance affects customer satisfaction perception. Survey data collected from customers receiving management services at a commercial facility were analyzed within the framework of established hypotheses. Based on the findings, interaction levels between service quality dimensions and satisfaction were assessed, and managerial recommendations were proposed. The results demonstrate that reliable service provision and strengthened corporate trust are the primary drivers of customer satisfaction. Furthermore, it is suggested that satisfaction perceptions may vary across different facility types and customer segments. Given the limited academic research in this rapidly expanding field, the study contributes to the literature by integrating real estate and facility management perspectives.