Evaluation of the V-tail configuration on a machine learning and CFD based design framework
V-kuyruk konfigurasyonunun makine öğrenmesi ve HAD tabanlı tasarım çerçevesi içinde değerlendirilmesi
  1. Tez No: 753921
  2. Yazar: MEHMET EMİN DALFESOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Son çalışmalar, V-Kuyruk gibi geleneksel olmayan kuyruk konfigürasyonlarının, ticari uçaklarda daha az ağırlık ve daha az sürükleme sağlaması açısından geleneksel kuyruklara alternatif olabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada, yatay ve dikey stabilizörden oluşan bir geleneksel kuyruk konfigürasyonunun yerini V-Kuyruk almıştır. Baz alınan uçak, CeRAS deposunda yer alan varsayımsal bir uçak olan CSR-01'dir. V-Kuyruk konfigürasyonu için çeşitli boyutlandırma durumları değerlendirilmiştir. Boyutlandırma değişkenleri, V-Kuyruk'u tanımlayan aşağıdaki 4 geometrik parametre olarak seçilmiştir: Açıklık, kök veter uzunluğu, sivrilik oranı ve dihedral açısı. Uçak üzerindeki akış, bir Reynolds-Ortalama Navier-Stokes çözücü kullanılarak hesaplanmıştır. Edi viskozitesini hesaplamak için Spalart-Allmaras türbülans modeli kullanılmıştır. Tüm akış hesaplamaları paralel bir hesaplama ortamında yapılmıştır. Akışlar hesaplandıktan sonra, V-Kuyruk 'un aerodinamik performansı, bir makine öğrenme algoritması olan Destek Vektör Regresyonu kullanılarak oluşturulmuştur. Baz alınan konfigürasyonun kaldırma, sürükleme ve yunuslama özelliklerine mümkün olduğunca yakın eşleşen V-Kuyruk geometrisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent works show that unconventional tail configurations like Vee-Tails might be good alternatives to conventional tails in terms of providing less weight and reduced drag in commercial airplanes. In this study, a conventional tail configuration consisted of an horizontal and a vertical stabilizer has been replaced by a Vee-Tail. The baseline airplane is the CSR-01, which is an hypothetical aircraft from the CeRAS repository. Various sizing cases for the Vee-Tail configuration have been considered. The sizing variables have been selected as the following 4 geometric parameters that define the Vee-Tail: The span length, the root chord, the taper ratio and the dihedral angle. The flows over the whole airplane have been computed using a Reynolds-Averaged Navier-Stokes solver. The Spalart-Allmaras turbulence model has been employed to compute the eddy viscosity. All the flow computations have been done in a parallel computation environment. Once the flows have been computed, the aerodynamic performance of the Vee-Tail has been established using the Support Vector Regression, which is a machine learning algorithm. A Vee-Tail geometry has been determined matching the lift, drag and pitching characteristics of the original configuration as close as possible.