Enhancing retrieval augmented generation via decompositional reasoning and active learning
Ayrıştırma temelli akıl yürütme ve aktif öğrenme yöntemleriyle bilgiye erişimi geliştirme
  1. Tez No: 1001295
  2. Yazar: AHMET KAĞAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN GÖKBERK CİNBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Büyük Dil Modellerinin bilgi yoğun alanlarda kullanımı, günümüzde iki kritik darboğazla karşı karşıyadır: çıkarımın yüksek hesaplama maliyeti ve alana özgü etiketli veri kıtlığı. Bu tez, mimari ayrıştırma ve verimli veri öğrenme yoluyla bu zorlukları ele alan, bilgi erişiminden muhakemeye kadar tüm süreci optimize eden iki farklı çerçeve sunmaktadır. İlk olarak, erişim aşamasını optimize etmek için, aktif öğrenmeyi Büyük Dil Modeli tabanlı sentetik veri üretimiyle entegre eden etiket-verimli bir yaklaşım sunulmuştur. Yalnızca en bilgilendirici sorguları belirleyip etiketleyen bu yöntem, maliyetli manuel işaretlemeye gerek duymadan gözetimsiz yoğun erişimcileri önemli ölçüde geliştirmektedir. İkinci olarak, bilgi yoğun muhakeme aşamasını optimize etmek için, Büyük Dil Modellerinin bilişsel sürecini üç özelleşmiş bileşene ayıran modüler bir çerçeve önerilmiştir: problem ayrıştırma için bir Analizör, bağlam oluşturma için bir Bilgilendirici ve mantıksal sentez için bir Muhakemeci. Bu yapısal ayrım, kompakt öğrenci modellerin devasa öğretmen modellerin karmaşık muhakeme yeteneklerini üstün verimlilik ve yorumlanabilirlikle taklit etmesini sağlamaktadır. BEIR, OBQA, StrategyQA ve MedQA veri setleri üzerindeki kapsamlı değerlendirmeler, bu iki yaklaşımın temel yaklaşımları geride bıraktığını ve tam gözetimli, kaynak yoğun sistemlerle rekabetçi bir performans elde ettiğini göstermektedir. Verimli veri erişim ile modüler muhakemeyi analiz eden bu çalışma, kaynak kısıtlı ortamlarda gelişmiş bilgi sistemlerinin konuşlandırılması için ölçeklenebilir, şeffaf ve pratik çözümler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The deployment of Large Language Models (LLMs) in knowledge-intensive domains is currently challenged by two critical bottlenecks: the computational cost of inference and the scarcity of labeled data for domain-specific retrieval. This thesis presents two frameworks to address these challenges through architectural decomposition and data-efficient learning, optimizing the entire pipeline from information access to reasoning. First, to optimize the retrieval stage, we introduce a label-efficient approach that integrates active learning with LLM-based synthetic data generation. By identifying and labeling only the most informative queries, this method significantly enhances unsupervised dense retrievers without requiring expensive manual annotation. Second, to optimize the knowledge-intensive reasoning stage, we propose a modular distillation framework that factorizes the cognitive process of Large Language Models into three specialized components: an Analyzer for problem decomposition, an Informant for context generation, and a Reasoner for logical synthesis. This structural separation enables compact student models to emulate the complex reasoning capabilities of massive teacher models with superior efficiency and interpretability. Extensive evaluations across the BEIR, OBQA, StrategyQA, and MedQA benchmarks demonstrate that these approachs outperform monolithic baselines and achieves performance competitive with fully supervised, resource-intensive systems. By analyzing data-efficient retrieval and modular reasoning, this work offers a scalable, transparent, and practical solutions for deploying advanced knowledge systems in resource-constrained environments.