Tütün ve sigara filtresi atıklarından aktif karbon elde edilmesi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of activated carbon from tobacco and cigarette filter wastes
  1. Tez No: 1001294
  2. Yazar: ÖNER VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL YUMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Doğada oluşan biyokütle kaynaklı atıkların değerlendirilmesi hem çevresel sürdürülebilirlik hem de katma değeri yüksek karbon esaslı malzemelerin üretimi açısından son yıllarda önemli bir araştırma alanı haline gelmiştir. Özellikle tarımsal ve endüstriyel biyokütle atıkları, içeriklerindeki yüksek karbon oranı nedeniyle biyokömür üretimi için potansiyel hammadde olarak değerlendirilmektedir. Bu yaklaşım, atıkların çevreye olan olumsuz etkilerinin azaltılmasının yanı sıra enerji, filtrasyon ve adsorpsiyon gibi alanlarda kullanılabilecek fonksiyonel malzemelerin geliştirilmesine olanak sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında, biyokütle esaslı atıklar arasında yer alan tütün bitkisi kaynaklı atıkları ve sigara filtre atıkları, karbon içerikleri ve yapısal özellikleri dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Söz konusu atıklardan sigara filtrelerinin içeriklerindeki bileşenler nedeniyle çevresel açıdan risk oluşturan bir atık grubu olmasına rağmen, uygun karbonlaştırma ve aktivasyon yöntemleriyle katma değeri yüksek malzemelerden olan biyokömür için uygun bir kaynak olarak değerlendirilebilmektedir. Çalışma kapsamında, seçilen biyokütle atıkları hem KOH ve H₃PO₄ gibi kimyasal aktivatörler kullanılarak aktive edilerek aktif karbon elde edilmiş hem de piroliz yöntemi ile karbonlaştırılarak biyokömür elde edilmiştir. Elde edilen ürünlerin ısıl davranışları ve yanma özelliklerinin incelenmesi amacıyla Termogravimetrik Analiz (TGA-DTA) uygulanmıştır. Ayrıca ürünlerin temel elementel bileşimlerinin (C, H, N, S ve O) belirlenmesi amacıyla elementel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen biyokömürlerin özellikleri, literatürde rapor edilen standart biyokömür örnekleriyle karşılaştırılmış; sonuçlar değerlendirilerek biyokütle esaslı bu atıkların çevrede kalıcı bir atık grubu olmaktan çıkarılarak enerji üretimi, filtrasyon ve adsorpsiyon gibi çevre dostu uygulamalarda kullanılabilecek potansiyele sahip olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The valorization of naturally occurring biomass-derived waste has become a significant research field in recent years, both in terms of environmental sustainability and the production of high value-added carbon-based materials. In particular, agricultural and industrial biomass wastes are considered promising raw materials for biochar production due to their high carbon content. This approach not only contributes to the reduction of the negative environmental impacts of waste materials but also enables the development of functional materials that can be utilized in applications such as energy production, filtration, and adsorption. In this thesis study, tobacco plant–derived wastes and cigarette filters, which are among biomass-based waste materials, were evaluated by considering their carbon content and structural characteristics. Although cigarette filters constitute an environmentally hazardous waste group due to the components present in their composition, they can be regarded as suitable feedstock for the production of high value-added biochar through appropriate carbonization and activation methods. Within the scope of the study, the selected biomass wastes were chemically activated using activating agents such as KOH and H₃PO₄, followed by carbonization via the pyrolysis process to obtain biochar. Thermogravimetric Analysis (TGA–DTA) was applied to investigate the thermal behavior and combustion characteristics of the obtained products. In addition, elemental analysis methods were employed to determine the basic elemental composition (C, H, N, S, and O) of the samples. The properties of the produced biochars were compared with standard biochar samples reported in the literature, and the results were evaluated accordingly. The findings demonstrate that these biomass-based wastes have the potential to be transformed from persistent environmental waste materials into value-added products suitable for environmentally friendly applications such as energy production, filtration, and adsorption.