Real-tıme model predıctıve control-based energy management of mıcrogrıd ın Karabuk Unıversıty campus
Karabük üniversitesi kampüsündeki mikro şebekenin gerçek zamanlı model öngörülü kontrol tabanlı enerji yönetimi
  1. Tez No: 1001304
  2. Yazar: ABDELLFATAH GH SHIBANI AMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYODULLA YUSUPOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarının, batarya enerji depolama sistemlerinin ve esnek yüklerin artan entegrasyonu, modern mikroşebekelerin operasyonel karmaşıklığını önemli ölçüde artırmıştır. Belirsiz üretim, dinamik elektrik fiyatlandırması ve bileşen arızaları altında güvenilir, maliyet etkin ve dayanıklı bir işletim sağlamak temel bir zorluk olmaya devam etmektedir. Bu sorunları ele almak amacıyla, bu tez, orta ölçekli bir hibrit mikroşebekenin optimal işletimi için gerçek zamanlı Model Öngörülü Kontrol (MPC) tabanlı bir enerji yönetim çerçevesi önermektedir. Önerilen çerçeve; 100 kW fotovoltaik kapasite, 500 Ah batarya depolama, 440 kW dizel jeneratör ve 75 MVA şebeke bağlantısından oluşan uygulamalı bir mikroşebeke test platformunda gerçek zamanlı olarak uygulanmış ve doğrulanmıştır. Sistemin performansı; yenilenebilir enerji kesintileri, batarya ve dizel jeneratör arızaları, şebeke fiyat oynaklığı, yük dalgalanmaları ve birleşik çoklu arıza durumlarını içeren on adet gerçekçi ve yüksek stresli çalışma senaryosu altında değerlendirilmiştir. Deneysel sonuçlar, önerilen MPC tabanlı stratejinin işletme maliyetlerinde %43'e varan bir azalma sağladığını, yüksek fiyat dönemlerinde şebeke bağımlılığını %40–70 oranında düşürdüğünü ve tüm test senaryolarında karşılanamayan kritik yük oranını %5'in altında tutarak yüksek sistem güvenilirliği sağladığını kanıtlamıştır. Ayrıca kontrolör, şiddetli bozulmalar altında kararlı ve uygulanabilir bir işletimi muhafaza etmekte; yenilenebilir enerji değişkenliğini ve elektrik fiyat zirvelerini azaltmak için etkili batarya yönetimi ile desteklenen, şebeke bağlantılı ve ada modları arasında sorunsuz geçişlere olanak tanımaktadır. Geleneksel kural tabanlı kontrol yöntemleriyle karşılaştırıldığında, önerilen çerçeve üstün ekonomik performans, artırılmış dayanıklılık ve gelişmiş adaptasyon yeteneği sergileyerek gerçek dünya akıllı mikroşebeke uygulamaları için pratik uygulanabilirliğini doğrulamaktadır. Bu çalışma, geleceğin akıllı mikroşebekeleri için akıllı, maliyet etkin ve güvenilir enerji yönetimi çözümlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing integration of renewable energy resources, battery energy storage systems, and flexible loads has significantly increased the operational complexity of modern microgrids. Ensuring reliable, cost-effective, and resilient operation under uncertain generation, dynamic electricity pricing, and component disturbances remains a major challenge. To address these issues, this thesis proposes a real-time Model Predictive Control (MPC) – based energy management framework for the optimal operation of a medium-scale hybrid microgrid. The proposed framework is implemented and validated in real time on a practical microgrid test platform comprising 100 kW photovoltaic capacity, 500 Ah battery storage, a 440 kW diesel generator, and a 75 MVA grid interconnection. Performance is evaluated under ten realistic and high-stress operating scenarios, including renewable power intermittency, battery and diesel generator faults, grid price volatility, load fluctuations, and combined multi-disturbance conditions. Experimental results demonstrate that the proposed MPC-based strategy achieves up to 43% reduction in operational cost, reduces grid dependency by 40–70% during high-price periods, and maintains less than 5% unsupplied critical load across all test scenarios, thereby ensuring high system reliability. Furthermore, the controller preserves stable and feasible operation under severe disturbances and enables smooth transitions between grid-connected and islanded operating modes, supported by effective battery dispatch for mitigating renewable variability and electricity price peaks. Compared to conventional rule-based control methods, the proposed framework exhibits superior economic performance, enhanced robustness, and improved adaptability, confirming its practical viability for real-world smart microgrid applications. This work contributes toward the advancement of intelligent, cost-efficient, and reliable energy management solutions for future smart microgrids.