Machine learning based optimized energy management for smart buildings
Akıllı binalar için makine öğrenimi tabanlı optimize edilmiş enerji yönetimi
  1. Tez No: 984833
  2. Yazar: ARİJ ROJBANİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZİHE YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilir enerji çözümlerine yönelik artan ihtiyaç, IoT, yapay zeka ve yenilenebilir enerji teknolojisini kullanan yerleşim alanları için modern Ev Enerji Yönetim Sistemlerinin (HEMS) geliştirilmesini zorlamaktadır. Bu tezde, akıllı evler için yapay zeka optimizasyonuna yönelik maliyet açısından optimize edilmiş bir EMS oluşturmak ve simüle etmek için MATLAB/Simulink yazılımını kullanıyoruz. Model, bir lityum-iyon pil depolama sistemi, güneş panelleri ve dinamik fiyatlandırmalı çift yönlü bir elektrik şebekesi içermektedir. Kısa vadeli yük tahmininde mümkün olan maksimum doğruluğu elde etmek için karmaşık kontrol, Durum akışında yazılmış kural tabanlı sezgisel mantığı, doğrusal programlama optimizasyonunu ve LSTM tabanlı makine öğrenimini birleştiren hibrit bir teknik kullanılarak yapılır. Daha sonra EMS, yük profilleri ve ışınımdaki mevsimsel değişikliklere rağmen karbon emisyonlarını, batarya döngüsünü ve şebeke bağımlılığını azaltmak için enerji akışını dinamik olarak değiştirdiğinde değerlendirilir. Simülasyon verileri, sistemin PV, batarya ve şebeke kaynakları arasında başarılı bir şekilde geçiş yapabildiğini ve maliyetleri önemli ölçüde azaltırken optimum güneş enerjisi kullanımını sağladığını göstermektedir. Ayrıca, öngörücü kontrol ve gerçek zamanlı veri analitiğinin eklenmesi, tedarik kesintilerine karşı dayanıklılığı, pik yük azaltımını ve güvenilirliği artırabilir. Akıllı EMS mimarisinin ev tipi mikro şebekelerin enerji özerkliğini ve verimliliğini artırabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The growing need for sustainable energy solutions is pushing the development of modern Home Energy Management Systems (HEMS) for residential areas, which use IoT, AI, and renewable energy technology. In this thesis, we use MATLAB/Simulink software to construct and simulate a cost-optimized EMS for smart homes that is geared for AI optimisation. The model incorporates a lithium-ion battery storage system, solar panels, and a bidirectional utility grid with dynamic pricing. To obtain the maximum possible accuracy in short-term load forecasting, complex control is done using a hybrid technique that combines rule-based heuristic logic written in State flow, linear programming optimisation, and LSTM-based machine learning. The EMS is then evaluated when it dynamically modifies energy flow to reduce carbon emissions, battery cycling, and grid dependency despite seasonal variations in load profiles and irradiance. The simulation data show that the system can successfully switch between PV, battery, and grid sources to achieve optimal solar utilisation while substantially cutting costs. Furthermore, adding predictive control and real-time data analytics can increase supply disruption resilience, peak load reduction, and dependability. It has been demonstrated that the smart EMS architecture can improve household microgrids' energy autonomy and efficiency.