Kentsel organik atıkların yönetimine halkın katılımının analitik hiyerarşi prosesi (AHP) ile değerlendirilmesi
Evaluation of public participation in urban organic waste management using the analytic hierarchy process (AHP)
- Tez No: 1001342
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Organik (biyobozunur) atıklar, kentsel katı atıkların en büyük yüzdeye (%30-60) sahip bile-şenidir. Biyobozunur (BB) atıklar uygun yönetilmezse sera gazı emisyonları gibi birçok çevresel soruna neden olmaktadır. Ancak kaynağında ayrılarak işlem gören BB atıklardan ekonomik değeri yüksek ürünler elde edilebilir. BB atıkların kaynağında ayrılması veya yerinde işlem görmesi bölge halkının destek ve katılımına doğrudan bağlıdır. Bu nedenle BB atık yönetim planlaması yapılırken halkın BB atık ayırma faaliyeti ile ilgili bilgi ve tercihlerinin belirlenmesi gereklidir. Böylece sürdürülebilir BB atık yönetimi mümkün olabilir. Çalışmanın amacı, kentsel BB atıkların kaynağında ayrılması faaliyetine halkın katılımında, çevresel farkındalık düzeyi, ayrı toplama veya kompostlama bilgi ve isteği, ödül/ceza, atık biriktirme merkezinin uzaklığı faktörlerinin etkisini belirlemek ve bu faktörlerin BB atıkların ayrı toplanmasındaki ağırlığını ve önemini analitik hiyerarşi prosesi (AHP) ile ortaya koymaktır. AHP kişisel görüşlerin etkili olduğu durumlarda nitel yargıları, nicel verilere dönüştürmesi nedeniyle tercih edilmiştir. Çalışmada, Zonguldak ilinde halktan rastgele seçilen bireylere konu ile ilgili görüşlerini belirlemeye yönelik bir anket çalışması yapıldı ve AHP ile değer-lendirildi. Sonuçlara göre, halk çevre bilinci ve BB atık kavramı hakkında %76-96 oranında bilgi sahibidir, atık azaltılmasına %69 oranında destek vermektedir, BB atıkların fayda potansiyelin-den %95 oranında haberdardır, büyük çoğunluğu evde kompost uygulamasına olumludur. Halkın bir kısmı ayrı toplamaya gönüllü katılırken, maddi teşvikler olması ve biriktirme merkezlerinin yakın olması durumunda bu oran %94'e kadar çıkmaktadır. Elde edilen veriler dikkate alındığında, BB atıkların biriktirme merkezlerinde bir ödül karşılığında toplanmasının oldukça yüksek bir halk katılımını sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organic (biodegradable) waste constitutes the largest fraction of municipal solid waste, ac-counting for approximately 30–60%. If biodegradable (BD) waste is not properly managed, it can lead to serious environmental problems such as greenhouse gas emissions. However, when separated at the source and appropriately treated, BD waste can be converted into pro-ducts with high economic value. Source separation or on-site treatment of BD waste is di-rectly dependent on public support and participation. The aim of this study is to determine the effects of environmental awareness, knowledge and willingness regarding separate collection or composting, reward/penalty mechanisms, and the distance to waste collection centers on public participation in source separation of urban BD waste. The relative importance of these factors was evaluated using the Analytic Hie-rarchy Process (AHP), which was preferred because it enables the conversion of qualitative judgments into quantitative data. A questionnaire survey was conducted with randomly se-lected individuals in the province of Zonguldak, and the results were analyzed using AHP. According to the results, 76-96% of the public has the environmental awareness and the concept of waste management, 69% support waste reduction, 95% are aware of the potential benefits of waste management, and the vast majority are positive about home composting. When there are financial incentives and collection centers are nearby, %94 of the public will participate separately collection. As result, collecting waste management at collection cen-ters in exchange for a reward would ensure a very high level of public participation.