Heterojen kutu tipleri ve kategori uyuşmazlıkları altında genelleştirilmiş kutu paketleme problemi
Generalized bin packing problem under heterogeneous bins and category incompatibilities
  1. Tez No: 1001345
  2. Yazar: İHSAN GÖKTÜRK ÇELEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUREDDİN KIRKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, heterojen kutu tipleri, kategori uyuşmazlıkları ve zorunlu/zorunlu olmayan öge yapısını birlikte ele alan Heterojen Kutu Tipleri ve Kategori Uyuşmazlıkları Altında Genelleştirilmiş Kutu Paketleme Problemi (HKT-KU-GKPP) incelenmiştir. Problem, farklı kapasitelerdeki kutulara ait ögelerin kategori uyumluluk kısıtları altında yerleştirilmesini ve zorunlu olmayan ögelerin atanması durumunda gelir elde edilmesini amaçlamaktadır. Bu yönüyle HKT-KU-GKPP, klasik Kutu Yerleştirme Problemi ve literatürdeki genelleştirilmiş yaklaşımlardan daha karmaşık ve gerçekçi bir yapı sunmaktadır. Literatürde bu yapıyı bütünleşik biçimde doğrudan ele alan bir çalışmanın bulunmaması, bu tezin temel motivasyonunu oluşturmaktadır. Bu kapsamda, problem için kapasite, kategori aktivasyonu, kategori uyuşmazlıkları, zorunlu/zorunlu olmayan öge atamaları ve kutu tipi seçimlerini içeren bütünleşik bir Karma Tamsayılı Doğrusal Programlama (KTDP) modeli geliştirilmiş ve büyük ölçekli problemler için Adaptif Büyük Komşu Arama (ABKA) tabanlı bir sezgisel yöntem önerilmiştir. Deneysel sonuçlar, KTDP modelinin küçük ve orta ölçekli örneklerde etkili olduğunu, ABKA yaklaşımının ise büyük ölçekli problemler için kısa sürede yüksek kaliteli çözümler sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Generalized Bin Packing Problem with Heterogeneous Bin Types and Category Incompatibilities (GBPPIC-H) is investigated. The problem aims to assign items to bins with different capacities under category compatibility constraints while generating revenue from the assignment of optional items. In this respect, GBPPIC-H presents a more complex and realistic structure compared to the classical Bin Packing Problem and its generalized variants in the literature. The absence of a direct study that simultaneously addresses heterogeneous bin types, category incompatibilities, and compulsory/optional item structures constitutes the main motivation of this thesis. Within this scope, an integrated Mixed Integer Linear Programming (MILP) model is developed, incorporating capacity constraints, category activations, category incompatibilities, compulsory and non-compulsoy item assignments, and bin type selection decisions. Furthermore, due to the computational limitations of exact methods for large-scale instances, an Adaptive Large Neighborhood Search (ALNS) based heuristic approach is proposed. Computational experiments conducted on instances of varying sizes demonstrate that the MILP model is effective for small and medium-sized problems, whereas the proposed ALNS approach is capable of producing high-quality solutions within short computational times for large-scale instances.