Disiplinlerarası yaklaşım ile matematik okuryazarlığı eğitiminin sekizinci sınıf öğrencilerinin matematikleştirme becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of mathematics literacy education through an interdisciplinary approach on the mathematization skills of eighth grade students
  1. Tez No: 1001386
  2. Yazar: EDANUR GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK SEZGİN MEMNUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, disiplinlerarası öğretim yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirilen matematik okuryazarlığı eğitiminin sekizinci sınıf öğrencilerinin matematikleştirme becerileri üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma kapsamında matematik; fen bilimleri, sosyal bilimler, tarih, spor ve sanat gibi farklı disiplinlerle ilişkilendirilerek disiplinlerarası problem durumları oluşturulmuş ve bu doğrultuda öğrencilerin matematikleştirme becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Bursa ili Gürsu ilçesinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim gören sekizinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma, nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem yaklaşımıyla yürütülmüştür. Çalışmanın nicel boyutunda yarı deneysel desen kullanılmış; verilen matematik okuryazarlığı eğitiminin etkililiğini belirlemek amacıyla ön test-son test karşılaştırmaları uygun istatistiksel analizler ile yapılmıştır. Elde edilen nicel bulgular, öğrencilerin matematikleştirme becerilerinde son test lehine anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. Araştırmanın nitel boyutunda, matematik okuryazarlığı testi çözümleri, ders içi öğretmen gözlemleri ve yapılandırılmış görüşme formlarından elde edilen veriler analiz edilmiştir. Nitel bulgular, eğitim süreci sonunda öğrencilerin matematiksel dili daha etkili ve doğru biçimde kullandıklarını; çözüm süreçlerini sistematik, düzenli ve izlenebilir bir şekilde temsil edebildiklerini ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra öğrencilerin çözüm basamaklarını gerekçelendirerek ifade ettikleri ve ulaştıkları sonuçları problem bağlamı içerisinde yorumlayabildikleri belirlenmiştir. Yapılandırılmış görüşme formlarından elde edilen bulgular ise matematiğin disiplinlerarası bağlamda ele alınmasının öğrenciler tarafından daha ilgi çekici bulunduğunu ve matematiksel kavramların bu bağlamda daha kolay anlaşılır hâle geldiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of mathematics literacy education implemented through an interdisciplinary teaching approach on the mathematization skills of eighth grade students. Within the scope of the research, mathematics was integrated with different disciplines such as science, social sciences, history, sports, and art, and interdisciplinary problem situations were designed accordingly. In this context, the study aimed to improve students' mathematization skills. The study group consists of eighth grade students attending a public school in the Gürsu district of Bursa province. The research was conducted using a mixed-methods approach in which qualitative and quantitative research methods were employed together. In the quantitative dimension of the study, a quasi-experimental design was used; pre-test and post-test comparisons were carried out using appropriate statistical analyses to determine the effectiveness of the mathematics literacy education provided. The quantitative findings indicate a statistically significant difference in favor of the post-test in students' mathematization skills. In the qualitative dimension of the research, data obtained from mathematics literacy test solutions, in-class teacher observations, and structured interview forms were analyzed. The qualitative findings reveal that, at the end of the instructional process, students used mathematical language more effectively and accurately, and were able to represent their solution processes in a systematic, organized, and traceable manner. In addition, it was determined that students justified their solution steps and interpreted the results they reached within the context of the problem. The findings obtained from the structured interview forms further show that addressing mathematics within an interdisciplinary context was found to be more engaging by the students and made mathematical concepts easier to understand.