Kişilik özellikleri ile ilişki tarzları arasındaki ilişkide duyguları ifade etmenin aracı rolü
The mediating role of emotion expression in the relationship between personality traits and relati̇onshi̇p styles
- Tez No: 1001547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAHRAMAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bireylerin birbirleriyle yaşadıkları gerek romantik gerekse arkadaşlık ve iş odaklı ilişkilerini etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. İlişkilerin niteliği, beklenen amaç, ilişkinin gerçekleştiği ortam, bireylerin kişilik özellikleri ve insan ilişkilerine yükledikleri anlamlar, bu ilişkilerin yönünü etkilemektedir. Bu çalışma, ilişkilerde bireylerin duyguları ifade etme biçimlerinin ilişkiye etkisini incelemeyi amaçlamaktadır.“Kişilik Özellikleri ile İlişki Tarzları Arasındaki İlişkide Duyguları İfade Etmenin Aracı Rolü”başlıklı bu çalışma, kişilik özellikleri ile ilişki tarzları arasındaki ilişkide duyguları ifade etmenin rolünü ve bu duyguların iki değişken arasındaki ilişkiye nasıl bir etkisi olduğunu ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırmanın evrenini, İstanbul'da yaşayan 18 yaş ve üstü kadın ve erkek bireyler oluşturmaktadır. Araştırmaya, 450 katılımcı kolayda örnekleme yöntemiyle dahil edilmiştir. Veri toplama sürecinde,“Demografik Bilgi Formu”,“Uluslararası Kişilik Envanteri”,“Kişilerarası İlişkiler Ölçeği”ve“Duyguları İfade Etme Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, olumsuz duygu, besleyici ilişki tarzı, zehirleyici ilişki tarzı, dışadönüklük-içedönüklük, yumuşakbaşlılık-düşmanlık, sorumlulukdağınıklılık, gelişime açıklık-yeniliğe kapalılık alt boyutları açısından cinsiyet değişkeni yönünden gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Ancak, Duyguları İfade Etme Ölçeği kapsamında, yakınlık, olumlu duygu, duygusal denge-duygusal dengesizlik alt boyutlarından alınan puanlar cinsiyet değişkeni açısından karşılaştırıldığında anlamlı bir fark saptanmıştır. Ortalamalar incelendiğinde, kadınların erkeklere göre daha yüksek puanlar aldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many factors that influence the relationships individuals have with each other, whether they are romantic, friendships, or work-related. The quality of relationships, the expected goals, the environment in which the relationship occurs, the personality traits of the individuals, and the meanings they attach to human relationships all affect the direction of these relationships. This study aims to examine the impact of individuals' expression of emotions on the quality of their relationships. The study titled“The Mediating Role of Emotion Expression in the Relationship Between Personality Traits and Relationship Styles”aims to explore the role of emotion expression in the relationship between personality traits and relationship styles, and how these emotions affect the relationship between these two variables. The population of the study consists of women and men aged 18 and over living in Istanbul. A total of 450 participants were included in the study, selected through a convenience sampling method. For data collection, the following instruments were used:“Demographic Information Form,”“International Personality Inventory,”“Interpersonal Relationships Scale,”and“Emotion Expression Scale.”As a result of the study, no significant differences were found between the groups in terms of the sub-dimensions of negative emotions, nurturing relationship style, toxic relationship style, extraversion-introversion, agreeableness-hostility, conscientiousness-disorganization, and openness to development-closedness to new experiences when compared across the gender variable. However, significant differences were found in terms of gender when comparing the scores obtained from the Emotion Expression Scale sub-dimensions of closeness, positive emotion, and emotional balance-emotional imbalance. When the averages were compared, it was observed that women had higher scores than men.